נתחיל בווידוי – Wicked היה המחזמר הראשון שראיתי בברודווי, ומאז לא הפסקתי :) אומרים שתמיד זוכרים את הפעם הראשונה שלך, ואולי בגלל זה יש לי כל כך הרבה הערצה למחזמר המקסים הזה, אבל אני די בטוחה שזה פשוט בגלל שהוא אחד המיוזיקלים הגאונים שיש.

המחזמר Wicked חגג בסוף אוקטובר 15 שנים על בימת ברודווי, וזאת לגמרי סיבה למסיבה.

אבל לפני הכל – מה זה בכלל המחזמר הזה וויקד?

שמונה הצגות בשבוע כבר 15 שנה. צילום מתוך wickedthemusical.com
שמונה הצגות בשבוע כבר 15 שנה. צילום מתוך wickedthemusical.com

המחזמר, המבוסס על רב המכר Wicked ("מרשעת: תולדות חייה וזמנה של המכשפה הרעה מהמערב") של גרגורי מגוויר, שמספר את הסיפור של "הקוסם מארץ עוץ" של ל. פרנק באום מנקודת המבט של המכשפות גלינדה המכשפה הטובה מהצפון ואלפאבה המכשפה הרעה מהמערב. בספר מגלים כיצד הן הכירו והפכו להיות המכשפות שהן, תוך כדי שזירת הסיפור של "הקוסם מארץ עוץ" ונגיעה בהתרחשויות מוכרות מהסיפור לפי נקודת מבט אחרת. למשל, כיצד האריה הפחדן הפך להיות פחדן ואיך נוצרו איש הקש ואיש הפח. הסיפור של Wicked מערער את השאלה של מיהו "טוב" ומישהו "רע" ושם דגש על לא לשפוט את הקנקן אלא את מה שבתוכו.

ההצגה הראשונה עלתה במאי 2003 בסן פרנסיסקו והגיעה לברודווי באוקטובר של אותה השנה. המחזמר התמקם בתיאטרון גרשווין (Gershwin) ברחוב 51 והשדרה ה- 9, ולא זז משם ב- 15 שנים שהוא רץ.

המחזמר היה מועמד ל- 10 פרסי טוני (טקס פרסים שנתי לתאטרון החי בארצות הברית) בשנת 2004, וזכה ב-8 פרסים, ביניהם פרס השחקנית הטובה ביותר שבו זכתה אידינה מנזל (Idina Menzel) על תפקידה כאלפבה. לפרס זה התמודדה גם הכוכבת שלצידה, קריסטין צ'נוות (Kristin Chenoweth) בתפקידה כגלינדה. את הפרס למחזמר הטוב ביותר הפסיד המחזמר ל-Avenue Q.

בעקבות ההצלחה של המחזמר, הוא יצא למספר טורים (מסעות) בארה"ב ועלו גרסאות שלו בווסט אנד בלונדון, בגרמניה, הולנד, יפן, מקסיקו, ברזיל ואוסטרליה. בסך הכל המחזמר הופיע ב- 15 ארצות וצפו בו מעל 55 מליון איש. אני ראיתי אותו "רק" 4 פעמים (3 פעמים בברודווי ופעם אחת בלונדון).

Wicked Fun Facts

 • בספרו של ל. פרנק באום "הקוסם מארץ עוץ" למכשפה הרעה מהמערב לא היה שם. מי שנתן לה את השם שלה, אלפבה, היה גרגורי מגוויר, סופר Wicked. מגוויר רצה לתת כבוד לסופר "הקוסם מארץ עוץ" וקרא למכשפה הרעה מהצפון לפי ראשי התיבות של ל. פרנק באום – L-F-B = אלפבה.
 • אידינה מנזל החמיצה את ההופעה אחרונה שלה בברודווי כאלפבה בעקבות נפילה במהלך הופעה יום לפני כן.
 • ההפקה של ההצגה דורשת כמות חשמל של כ- 12 בתים.
 • על מנת לייצר את כל הערפל הדרמטי בהצגה, יש צורך בכ- 250 קילו של קרח יבש.
 • הדמויות בהצגה משתמשים בכ- 70 פיאות כל ערב, הכל מיוצר משיער אדם והפיאות מותאות אישית לכל שחקן.
 • ההפקה מכילה 125 אנשים שמוציאים את ההצגה לפועל כל ערבף ביניהם השחקנים, הקורוס, להקת הנגנים ואנשי הבמה.
 • 40 מטרים של בדים שונים משמשים ליצירת השמלה השחורה של אלפבה. רק את החצאית לקח 3 שבועות לתפור.
 • ישנן 5 שחקניות במהלך 15 השנים האחרונות ששיחקו את אלפבה גם בברוודווי וגם בווסט אנד בלונדון, ביניהן אידינה מנזל.
 • השחקנים Willemijn Verkaik שיחקה את אלפבה ב- 4 מדינות שונות וב- 3 שפות שונות – בהולנד, גרמניה, לונדון וניו יורק.
 • בהפקה ישנם 1401 תלבושות.
 • ישנם יותר מ- 2000 נורות LED המשמשים לייצור הרקע המפואר של ההצגה.

איך אפשר לראות את ההצגה במחיר מוזל?

 • ברודווי – המחזמר בניו יורק מציע 26 כרטיסים במחיר של $30 לכרטיס לכל הצגה באמצעות הגרלה שמתבצעת בתאטרון כל יום שעתיים וחצי (בדיוק) לפני ההצגה. מגיעים לאולם, שעתיים וחצי לפני, נרשמים, ושעתיים לפני ההצגה מגרילים 26 כרטיסים. כל אחד יכול לבקש עד 2 כרטיסים וחשוב לבא עם תעודה מזהה עם תמונה וגם מזומן (אי אפשר לשלם על כרטיסים אלה בכרטיס אשראי). לפרטים נוספים: wickedthemusical.com/faq
 • לונדון – המחזמר בלונדון מציע כרטיסים מוזלים בעלות של 29.5 פאונד להופעה היומית. מספר הכרטיסים מוגבל ולכן יש להגיע לקופות התאטרון עם פתיחת הקופות ב- 10 בבוקר (ואפילו לפני לחכות בתור) והמחירה היא על בסיס "כל הקודם זוכה". כל אחד יכול לקנות עד 2 כרטיסים. לפרטים נוספים: www.wickedthemusical.co.uk/london/tickets/day-seats-concessions

רוצים לדעת איך אפשר להשיג כרטיסים מוזלים להצגות נוספות בברודוי?

חמש דרכים לראות הצגות בברודווי בהנחה

מאחורי הקלעים של המחזמר

בתאטרון של המחזמר בניו יורק מקיימים סיורים במוזיאון שמציג את הסודות של מאחורי הקלעים של המחזמר, שנקרא Behind The Emerald Curtain. הסיור נותן טעימה מאיך מאחורי הקלעים של המחזמר נראה, מקבלים פרטים פיקנטיים והבנה של תהליך היצירה והעלאת מופע שכזה 8 פעמים בשבוע. הסיור מסתיים בסשן שאלות ותשובות עם כמה משחקני ההצגה. הסיור עולה $33 והוא מתקיים בימי שבת נבחרים בשעה 10:00. לקבלת מידע נוסף על התאריכים בהם מתבצע הסיור, ניתן להיכנס לאתר של המחמזר – wickedthemusical.com/tickets/#broadway

מה עשו לכבוד חגיגות ה-15?

האירוע המרכזי היה אירוע ששודר בערוץ NBC שנקרא "A Very Wicked Halloween" שהתקיים ב-29.10.18 – בדיוק 15 שנה מהפתיחה הרישמית של המחזמר בברודווי.

הכוכבת המקוריות של המחזמר, אידינה מנזל וקריסטין צ'נוות, הנחו את הערב. בהופעה הופיעו כוכבים אורחים ששרו משירי המחזמר כגון אריאנה גרנדה ואדם למברט וכמובן הכוכבות שהופיעו בו מההפקות השונות ב- 15 שנים האחרונות.

חנויות רבות השתתפו בחגיגת ה- Wicked והוציאו מהדורות מוגבלות של מוצרים שקשורים ל- Wicked:

 • Baked by Melissa – רשת המיני קפקייקס מכרה מהדורה מוגבלת של Wicked קפקייקס.
 • החנות של NBC ברוקפלר סנטר – הציגה תצוגה לכבוד Wicked ומכרה מוצרים שקשורים למחזמר.
 • Ben & Jerry’s – מכרו גלידת סנדוויץ של Wicked – WICKED ice cream sand” witches”.
 • בניין אמפייר סטייט נצבע בירוק ב- 29.10.18 לכבוד חגיגות ה- 15 של המחזמר.
 • ברבי – בובות בדמות של גלינדה ואלפאבה נמכרו באתר החברה ובתיאטרון.

צפו בוידאו המלא של חגיגות ה- 15