את ורשה הכרתי מחדש כשהתחלתי להדריך משלחות נוער, סטודנטים ומבוגרים לפולין. נראה שהבירה האירופית לא מושכת אליה רק חובבי היסטוריה ומשפחות בטיולי שורשים – אלא גם מיליוני תיירים בקצב הולך וגובר. העיר מתפוצצת ממלונות, דירות Airbnb, נהגי Uber שמגיעים לעבוד בה וטיסות לואו קוסט ההולכות ומתרבות מיום ליום. המדריך הזה נועד קודם כל לסכם את מה שאני אוהב וממליץ עליו לחבריי כשהם מגיעים לפולין. הוא של ״תייר שמכיר טוב״ ובטח אני מפספס דברים בעיניים מקומיות – אבל אם זו תהיה תרומתי להסיר במעט את הערפל האפרורי שדבק בפולין, אני את שלי עשיתי

היסטוריה

האחות השמינית והפחות מוצלחת. צילום: Unsplash
האחות השמינית והפחות מוצלחת. צילום: Unsplash

ורשה קמה מעפרה אחרי מלחמת העולם השנייה. זהו תיאור מדוייק למעשה, כי כ- 90% מהבניינים במרכז העיר נחרבו במסגרת הקרבות של מרד גטו וורשה, המרד של תושבי פולין בוורשה, והקרב האחרון של הצבא האדום לשחרור העיר. העיר נבנתה מחדש ע״י הקומוניסטים, שסללו בה רחובות רחבים לתהלוכות טנקים וחיילים ביום הניצחון, הותירו פריטי פסיפס משובצים במקומות שונים בעיר, ודאגו לבנות בה ״מתנה״ מהחבר סטלין – את המבנה שמשמש היום בתור ארמון התרבות והמדע (Palace Kultury i Nauky) במרכז העיר. מי שביקר במוסקבה, יבין שמדובר באחות השמינית של ״7 האחיות״ במוסקבה.

אני ממליץ כמו כל יעד תיירותי באירופה להשתבץ ל- Free tour – יש כאלו בשפע ומדריכים מקומיים ישראליים ישמחו להוליך אתכם ב״מיטב של וורשה״ ובסיורים בעקבות הסיפור של יהודי העיר. למסייר העצמאי מומלץ לבקר את שרידי החומה ברחוב Zlota 56, שרידי בתים מתקופת הגטו ברחוב Walicow 10 ו- 14, ואת נקודת החיבור ליד הגטו הישן ברחוב Chlodna 20 (אל תפספסו את אנדרטת גשר הגטו והצצה מבחוץ אל בית אתגר קרת – הבית הצר בעולם). כמו כן שווה להציץ בבית הקברות היהודי ״החדש״ ברחוב Okopowa המכיל מעל ל-100,000 מצבות ומשמש גם היום לקבורה פעילה.

מוזיאון POLIN. צילום: תום לב
מוזיאון POLIN. צילום: תום לב

ב- 2013 נחנך ״מוזיאון ההיסטוריה של יהודי פולין – POLIN״ מול אנדרטת רפפורט, ברחוב Anielewicza 6 בוורשה. המוזיאון מכיל עשרות תצוגות מרשימות ועשירות של 1000 שנות יהודי פולין, וכולל פריטים היסטוריים, תצוגות וידאו וסאונד, והסברים מפליגים לגבי אופן ראייתו את עברם של היהודים בפולין. ביקור במקום ייארך לפחות שעתיים, מומלץ בעיניי לקחת Audio Guide ולנוע באופן עצמאי, אך המקום מציע גם סיורים מודרכים. אם כבר הגעתם לאיזור חלקו כבוד לאנדרטת בראשית הסמוכה לו שקבעו שרידי מרד גטו וורשה, לבונקר הלוחמים ברחוב Mila 18 ולאנדרטת כיכר השילוחים ברחוב Stawki 4.

מוזיאון POLIN. צילום: תום לב

הסיפור של פולין עצמה מרתק לא פחות וכדאי למבקרים לשלב הצצה לעברה של המדינה שהם מתארחים בה. העיר העתיקה של וורשה שנבנתה במאות ה-14 וה-15 נהרסה כמעט כליל במלחמה – ושוחזרה במאמץ ציבורי ותרומת ימי עבודה של עשרות אלפי אזרחים מפולין. הסיור בה נהדר, אפשר להתחיל באיזור גן קרשינסקי, לעבור באנדרטת המרד הפולני באוגוסט 1944 ולהמשיך פנימה. סביב כיכר העיר העתיקה אפשר לאכול גלידה או לשתות משהו חם בכיף, בקיץ בסופי השבוע תיתקלו גם בלא מעט הופעות במרחב הציבורי – שווה מאוד. הליכה דרומה אל ״עמוד המלך זיגמונט וואזה ה-3״ תוביל אתכם ליציאה מהעיר אל רחוב תיירותי בשם Krakowskie Przedmieście שלכל אורכו פזורות חנויות שונות, בתי קפה ומסעדות ומבני מוסדות השלטון – בית הנשיא, העירייה, ועוד. לסיכום הסיבוב באיזור כדאי לעצור באנדרטת קבר החייל האלמוני הנמצאת ליד גן ססקי, בו משמר כבוד של חיילי צבא פולין מצדיעים לכל חייליה שנפלו בקרבות למען עצמאותה באלף השנים האחרונות.

עיר עתיקה יפיפה. צילום: תום לב
עיר עתיקה יפיפה. צילום: תום לב

מה לאכול?

סטייק מעולה גם בפולין. צילום: תום לב
סטייק מעולה גם בפולין. צילום: תום לב

כמו עיר שמכבדת את עצמה גם בוורשה צמחה סצנה קולינרית יפה – אני באופן אישי אוהב את כל המתחם של רחוב Zurawia והסביבה – מסעדת Butchery & Wine מומלצת לחובבי בשר (הזמינו מקום מראש). עוד פזורות בעיר Thaisty המתמחה באוכל אסייאתי, Uki Uki שמגישה ראמן ואודון מדהימים (יש שם כדור גלידת מאצ׳ה מופלא לקינוח). סמוך לאנדרטת הגשר ברחוב Chlodna נמצאת מסעדת ״מתחת לחזיר האדום״ המגישה אוכל פולני מסורתי ברמה גבוהה מאוד – כדאי ללכת לשם, ולקנח בכדור גלידה בבית הקפה ליד La Maison. מבקרים לראשונה בעיר צריכים גם קצת חוויית ״אוכל של תיירים״ ולשם כך היכנסו לסניפי רשת האוכל Zapiecek שפרושה בעיר. בין חבריי הדעות חלוקות, יש כאלו שאחרי פעם אחת מיצו ויש כאלו שמתמכרים לשלל הכיסונים והמרקים הפזורים שם. עוד אטרקציה מקומית – רשת בתי קפה שוקולד בשם Wedel – אל תוותרו שם על שוקו חם, קינוחים ומתוקים אחרים.

להסתובב, לקנות, לראות

התחבורה הציבורית בוורשה קלה להבנה וקווי מטרו פרושים בה בכל עבר. כדאי להתנייד בעיקר ב- Uber עם תעריפי נסיעות נמוכים וזמינות אינסופית ברוב שעות היום. ורשה בורכה בפארקים וגנים יפים ונהדרים, כדאי ללכת מעט בכל עונה בגן קרשינסקי, בגן ססקי, גן לז׳ינסקי המכונה גם גני שופן – בימי ראשון בשעות הקיץ תוכלו לפרוש שמיכה קלה, לפתוח בירות או נישנושים שהגעתם איתם ולהאזין לקונצרט פסנתר חי מיצירותיו של שופן עם חובבי מוזיקה ותרבות שמגיעים לשם בהמוניהם.

לחובבי השופינג, העיר עמוסת מתחמי קניות, אני אוהב את מתחם המעצבים שנקרא Design MEkka ברחוב Mysia 3, ואחת לכמה חודשים מבקר בסניפי Decathlon להצטייד בציוד ספורט וחורף.

הגעתם עד כאן? קחו המלצה לנקודת בילוי אהובה – מועדון Plan B שבימי שישי שבת וראשון מהווה נקודה כיפית למסיבות נהדרות עם שתייה במחיר זול. שווה ביותר.