תערוכת אמנות חדשה בלונדון לצלם מרטין פר נפתחה לאחרונה בנשיונל פורטריט גלרי והפכה במהרה לאחת מהתערוכות המעניינות והמבוקשות ביותר בעיר החודש – כך שאם אתם מגיעים ללונדון בקרוב, כדאי לכם לשקול ביקור בתערוכה הזמנית והמיוחדת הזו!

מרטין פר. תערוכת צילומים. צילום מתוך אתר הגלריה
מרטין פר. תערוכת צילומים. צילום מתוך אתר הגלריה

התערוכה מציגה את עבודתו של הצלם הבריטי מרטין פר (Martin Parr), שנחשב להרבה יותר מעוד צלם בבריטניה – הוא גם אספן, צלם עיתונאי, אוצר תערוכות וצלם סרטים דוקומנטריים. פר נחשב כצלם דקומנטרי-חברתי וגם מסחרי באותה עת.

הוא מצליח לשלב את שתי העולמות בו זמנית: למכור את צילומיו בגלריות ידועות ומובילות בעולם ובו זמנית זוכה במכרזים יוקרתיים של אופנה, עיצוב המגיעים לידיו מעולם הפרסום. כשהוא ניגש לצלם פורטרטים של סלבריטאים, הגישה אליהם יחד עם השפה הצילומית שלו תהייה אחידה, דומה באותו אופן שהוא ניגש לצלם אנשים רגילים מן הרחוב.

פר נולד בעיר אפסום למשפחה מהמעמד הבינוני לאם עקרת בית ולאב עובד מדינה. זמן האיכות היחיד שהיה לו עם משפחתו היה בסופי שבוע – בהם האב, שהיה צפר חובב, נהג לקחת אותם לטיולים ברחבי אנגליה בחיפוש אחר ציפורים.

כאשר ראה מרטין פר הצעיר את תשוקת אביו לציפורים, הוא החל לחפש גם הוא תחביב שיעזור לו לבטא את עצמו, וכך הגיע ללמוד צילום. בהתחלה למד לצלם בעזרת סבו, אך מהר מאוד עבר ללמוד צילום בבית ספר מקצועי. צילומי הסטודיו שלו על פי רוב יהיו חדים, משולבים בהומור ואהבה עצמית. כפי שניתן להבין משם התערוכה: Only Human – גם האנשים המפורסמים ביותר בעולם/העשירים ביותר בעולם הם כמונו בדיוק – ככל האדם, אנושיים.

התערוכה מחולקת לתקופות שונות בקריירה של פר (Parr) – כך למשל הוא מציג לקראת סיום התערוכה סדרת תמונות מרשימה שטרם נחשפה בעולם ״בריטניה בזמן הברקזיט״ – הברקזיט בעצם חילק את האומה בריטית לשתיים, אלו שמאמינים שבריטניה צריכה לעזוב את האיחוד האירופאי ולחזור לגדולתה כמדינה חזקה ועצמאית כלכלית ומדינית, לעומת אלו שמאמינים שבריטניה צריכה להמשיך להיות שייכת לאיחוד וליהנות מהסכמי סחר חופשי, תנועה חופשית בינה לבין מדינות אירופה השונות וכדומה.

פר טייל באזורים שונים של בריטניה שהצביעו לעזוב את אירופה: וצילם פורטרטים של שתי הפלגים השונים. אלו שהצביעו בעד עזיבה, ואלו שהצביעו נגד – ותומכים בהישארות בתוך אירופה. סדרת הצילומים הזאת מצליחה לתאר את גודל הקונפליקט ואת השלכתו על הבריטים, על חיי היומיום, וכן מטיבה לתאר את המתח היומיומי ואת אי הוודעות כלפי מה שצופן העתיד לאומה הבריטית אחרי הברקזיט.

כמה דברים שחשוב לדעת על התערוכה

מתי?

התערוכה מתקיימת בנשיונל גלרי פורטריט ותסתיים ב- 27 במאי 2019, ומומלץ להזמין כרטיסים כמה שיותר זמן מראש.

כמה עולה?

הכניסה לגלריה חינם, אך התערוכה של פר בתשלום של כ- 16.50 ליש"ט (ללא תרומה למקום).

שעות פתיחת הגלריה

נשיונל גלרי פורטריט פתוח כל יום בין השעות 10:00-18:00, ובימי שישי עד 21:00.

כתובת

St. Martin's Pl, Charing Cross

צילומים מתוך התערוכה

צילום מתוך התערוכה

צילום מתוך התערוכה

צילום מתוך התערוכה

צילום מתוך התערוכה