שביל 88 המקדשים
צילום: עדי חן

שלשום סיימתי את שביל 88 המקדשים ביפן אחרי 5 שבועות מדהימים! מכיוון שאין הרבה מידע עליו בעברית ובשבילי זו הייתה חוויה מדהימה ומיוחדת בטירוף, החלטתי לכתוב בפירוט על השביל בתקווה שזה יוכל קצת לעזור ולעשות חשק לאנשים שמתכננים לעשות זאת בעתיד.

על השביל

שביל הצליינים בשיקוקו, שידוע ביפן בשמו ״הנרו״ הוא שביל שמקיף את האי שיקוקו ועובר בין 88 מקדשים בודהיסטיים בני למעלה מ- 1200 שנה. את השביל ייסד אחד מהדמויות הבולטות ביותר בבודהיזם היפני, קובה דאיישי (קוקאי), שבילה זמן בכל אחד מהמקדשים האלה ויצר את השביל הזה כשמטרתו העיקרית היא תרגול ומסע רוחני. השביל עצמו גם הוא קיים מעל 1200 שנה אבל נעשה פופולארי ומוכר יותר בקרב הציבור היפני במאה ה- 17. היום אלפי אנשים מרחבי העולם מגיעים לעשות את השביל הזה בכל מיני דרכים – אוטובוס, רכב, אופניים, וכמובן בהליכה. השביל הוא שביל דתי/רוחני והוא פתוח ומזמין כל אדם באשר הוא להגיע ולחוות את השביל.

שביל 88 המקדשים
צילום: עדי חן

האנשים המקומיים מכירים את השביל היטב ומאוד רוצים לעזור בכל דבר שהם יכולים, אם זה בלעזור למצוא את הדרך, או להביא לך מתנות קטנות לדרך, להזמין אותך להתפלל איתם במקדש, להזמין אותך לארוחה או אפילו להציע לך לישון בביתם אם הם יחשבו שאתה זקוק למקום. בעיני האנשים המקסימים על הדרך זה אחד הדברים שעושים את השביל הזה למיוחד.
בספר המדריך לשביל באנגלית (שהוא לגמרי מומלץ) היוצר כותב ״הדבר החשוב ביותר הוא לא לעבור בין 88 המקדשים ולסיים את המסע, אלא המסע עצמו. הלבבות הרחבים של האנשים שאתה פוגש והטבע המרתק בדרכך יעזרו לך לעבור את המסע בשלמותו״.

לבוש מסורתי

בשביל, יש לבוש מסורתי של הולכי השביל שכולל חולצה/וסט בצבע לבן, כובע קש, מקל הליכה מעץ ועוד כמה פריטים שתוכלו למצוא מידע לגביהם באינטרנט או בתחילת השביל. כמובן שלא חובה ללכת עם אף אחד מהם, אך זה עוזר לזהות אותך בתור הולך השביל.

אורך השביל, בהליכה, כ- 1,200 קילומטר.

שביל 88 המקדשים
צילום: עדי חן

עונות מומלצות

המומלצת ביותר היא עונת האביב ( אמצע מרץ עד אמצע מאי) והשניה הכי מומלצת היא עונת הסתו (אמצע ספטמבר עד סוף נובמבר). השביל נגיש לאורך כל השנה.

תוואי השביל

השביל עובר בין מקומות מקסימים ומיוחדים בטבע, חלקים רבים לצד האוקיינוס העוצמתי, אך רובו הוא על אספלט, לפעמים זה בין כפרים קטנים בדרך, בין שדות חקלאיים, לפעמים ברחובות צדיים בערים ולעיתים גם על כבישים ראשיים. השביל ברובו הוא מישורי אך יש לא מעט טיפוסים למקדשים בהרים שבעיני הם המיוחדים ביותר.

אוכל ומים במהלך השביל

שביל 88 המקדשים
צילום: עדי חן

כמו בשאר יפן שיקוקו מלאה בחנויות נוחות ככה שזה הפתרון הכי נוח לארוחות, כמובן שיהיו ימים שצריך להערך מראש לקחת איתך אוכל אבל אין מקטעים של יותר מיומיים בלי סופרמרקט/חנות נוחות על הדרך. ארוחות בוקר וערב הרבה פעמים מספקים במקומות הלינה שבתשלום. חוץ מזה, יש מסעדות רבות על הדרך ושיקוקו מפורסמת באטריות האודון הטעימות מאוד, וגם במחיר זול ותוכלו למצוא הרבה מסעדות אודון על הדרך. מבחינת מים, המים מהברז ביפן טובים לשתיה כך שבכל מקדש/חנות נוחות או כל חנות על הדרך אפשר למלא מים וזה אף פעם לא בעיה.

מקומות לינה

שביל 88 המקדשים
צילום: עדי חן

ישנם כמה אפשרויות, לפי התקציב והרצון. מי שרוצה לשלם על לינה ולא לסחוב איתו ציוד נוסף יש לאורך כל המסלול מקומות לינה מעולים במחירים די סבירים (רובם בין 70-200 שקל ללילה) וחלקם גם מספקים ארוחות ערב ובוקר ושירותי כביסה. מי שמטייל עם תקציב נמוך או שרוצה לחוות את המסע הזה בלינה בחוץ או במקומות שמספקים בחינם, קודם כל לאורך כל המסלול יש בקתות להולכי השביל רובם פתוחות ויש גם כמה סגורות לגמרי שמשמות למנוחה באמצע היום אך גם רובם מתאימות לשינה באוהל או רק אם שק״ש. מעבר לכך, כמעט בכל עיירה אפשר לשאול מישהו מקומי איפה אפשר להקים אוהל והם בטוח יעזרו לכם. אחד הדברים שעשו לי את המסע – ישנם שני סוגי מקומות שמאפשרים לינה בחינם: צויאדו וזנקוניאדו. צויאדו – שינה בחדר שמספק אחד המקדשים. זנקוניאדו – חדר אירוח שמספקים אנשים טובים על הדרך. חלק מהמקומות מספקים חדר בסיסי עם חשמל ושירותים ובחלק יש גם מזרונים, שמיכות, מקלחת, מכונת כביסה, מטבחון פשוט. בכל אופן אם אתם בוחרים לטייל בסוג טיול זה, כדאי שיהיה אתכם שק״ש ומזרון שטח. ותלוי בעונה אבל גם אוהל לא יזיק. רשימת מקומות אירוח בחינם באנגלית.

מפה עם מקומות לינה

החוויה שלי בשביל 88 המקדשים

שביל 88 המקדשים
צילום: עדי חן

אני עשיתי את השביל ב- 5 שבועות. לרוב בהליכה (כ- 800 קילומטר) והשאר בטרמפים מה שהתברר כנוח וקל מאוד ביפן ובעיקר בשיקוקו. את השביל התחלתי עם תקציב לא גדול ורוח הרפתקנית ככה שברוב הלילות ישנתי במקומות הלינה החינמיים על הדרך שהיו מעולים וזימנו איתם מפגשים מעניינים וחוויות אותנטיות של לינה בבתים יפנים קלאסיים, וחלקם גם סתם במקומות שנבנו באהבה בשביל הולכי השביל. חלק קטן מהלילות ישנתי במקומות בתשלום ובשאר ישנתי באוהל ובבקתות בדרך.

השביל בשבילי היה חוויה מאוד מיוחדת ומהנה! הנופים היפים, האוקיינוס, האנשים המיוחדים שאתה פוגש על הדרך והאנשים המקומיים שבאמת אין לי מילים לתאר עד כמה הם אדיבים ופותחים את הלב שלהם כדי לעזור ולשמח, ובעיקר ההליכה עצמה ועצם האפשרות להיות בשקט עם עצמך ועם המחשבות שעולות עד שכבר מרוב הזמן שיש לא עולות מחשבות ואתה פשוט הולך שזה בכלל כיף אמיתי. מה שכן חשוב לי להגיד שמי שמחפש שביל שרובו טבע וניתוק לא הייתי ממליץ על השביל הזה שאמנם יש בו קטעים מדהימים בטבע אבל גם הרבה מקטעים על כבישים שלפעמים יכולים להיות מתישים!

רשימת המקומות בהם ישנתי

לילה 1

אפשרות לקחת קצת באיזי ולישון במקדש 6 (אנחנו המשכנו קצת כי היה שם כבר אנשים אבל אחלה אופציה). מחיר: חינם. עמוד בספר: 18.
אנחנו ישנו בחניה של אונסן מקומי בשם Gosho-no-yu , בחור מאוד נחמד קיבל אותנו אבל אני לא יודע אם זה מותר או שבגלל שהיה כבר מאוחר והוא היה נחמד. מחיר: חינם עמוד בספר: 19 צד ימין למעלה

לילה 2

Kamonoyu אונסן, מקום ממש מומלץ! 2 ק״מ לפני מקדש 11 – 2 בקתות סגורות אחת לנשים אחת לגברים, כניסה מוזלת לאונסן שזה תענוג מכונת כביסה ומייבש ביחד ב- 200 ין וסושי מעולה במרחק של 10 דקות הליכה. מחיר: חינם. עמוד בספר 20 (ימין).

לילה 3

בבית של נזיר מתחת למקדש 12. בית ישן מאוד, חלקו קצת מתפרק עם אמצעים די דלים ופשוטים. בשבילנו זו הייתה אחת החוויות האדירות והמיוחדות אבל לא אשקר שבהתחלה היינו בשוק מהמקום.. נזיר חמוד מאוד ומדבר אנגלית די טובה, יכין לכם ארוחת ערב פשוטה וארוחת בוקר פשוטה. צריך להתקשר לפני ולבקש ממנו הוראות הגעה מפורטות (אנחנו הסתבכנו עם זה). מחיר: תרומה (1000 ין בגדול) עמוד בספר: 21 (צד שמאל למטה).

לילה 4

סקאה טאקסי, 2 חדרים מעל למשרד של תחנת מוניות, יש מקלחת חמה, מכונת כביסה ומלא חנויות נוחות ליד. הבחור שאחראי על זה הוא בחור מבוגר סופר נחמד ומזמין, ישב איתנו כשעה והביא קינוח נחמד כמתנה! מומלץ בחום. מחיר: חינם. עמוד בספר: 22 למעלה ליד פאמילי מארט.

לילה 5

מקדש הוסנג׳י כ- 4 קילומטר אחרי מקדש 19. מקום מעולה! חדר גדול עם רצפת טאטאמי שולחן וכיסאות ספה, פוטונים ושמיכות. מחיר: חינם. עמוד בספר: 24-b למטה

לילה 6

זנקוניאדו של חנות קיקויה, קצת אחרי מקדש 22. מקום נפלא, שטיחי טאטאמי, פוטונים, מקרר קטן, מקלחת חמה ב- 100 ין. מחיר: חינם, אך לרוב הם יבקשו שתעשו איזה עבודה קלה לרבע שעה נראלי בעיקר בשביל הסמליות, במקרה שלנו הגענו מאוחר אז הוא לא ביקש, בחור נחמד מאוד! עמוד בספר: 27 למטה.

לילה 7

הגענו למקדש 23 ושמענו שיש מקום ליד שאמור להיות לו חדר להולכי השביל, התברר כלא נכון, אז פשוט הלכנו לאונסן ושאלנו איפה אפשר להקים את האוהל שלנו והם אמרו לנו שמאחורי המיצ׳י נו איקי, וכך עשינו והיה קצת רועש מהרכבת אבל בסך הכל נחמד, קרוב מאוד לאונסן שהיה מפנק ואפילו היה לנו וייפיי באוהל. מחיר: חינם כמובן. עמוד בספר: 29 למעלה.

לילה 8

Myotokuli ליד העיירה טויו. לקחנו יום יחסית ברגוע ואז תפסנו טרמפ למקדש בדרך שמספק מקום לינה, מקלחת ומכונת כביסה, וגם שמענו שיש שם נזיר מעניין שגר שם ועושה בבוקר טקס מרשים ומעניין וכך גם היה (ב- 5 בבוקר). מקום נחמד ביותר, די מרוחק מסופר מרקט או חנות נוחות אז אם אתם מתכננים לישון פה תביאו אתכם ארוחת ערב. מחיר: חינם. עמוד בספר: 31-a למטה.

לילה 9

Tabi no Yado misono בעיירה טאנו. טפסנו טרמפ עד למקדש 24 כיוון שההליכה ברובה על הכביש המהיר והחלטנו לדלג על זה. הלכנו למקדש 25 ו- 26, והלכנו לישון פעם ראשונה במקום עם תשלום ששמענו שהוא ממש מומלץ ועם אווירה ביתית ובהחלט זו הייתה חוויה מאוד טובה וביתית, אישה מתוקה מאוד ומאוד פעלתנית שמארחת בביתה עם ארוחות מושקעות, מקלחת חמה ומפנקת, מכונת כביסה והרבה אהבה שבסוף גם הזמינה אותנו להשאר לעוד לילה בחינם. מחיר: 2800 ין ללילה כולל ארוחת ערב ובוקר מפנקות וכדורי אורז לארוחת צהריים לדרך. עמוד בספר: 34 שמאל במפה המוגדלת.

לילה 10

כמו שציינתי מקודם נשארנו אצל האישה הנחמדה, הלכנו בלי התיקים למקדש 27 וחזרה עשינו יום מנוחה נחמד על החוף, מקום נחמד לעצור ליום מנוחה.

לילה 11

בקתת Yojuso קצת אחרי תחנת הרכבת Nishibun. בתחנת הרכבת יש בקתה סגורה קרובה לים שאנחנו הגענו היא הייתה בשיפוצים או משהו בסגנון שהבחור שאחראי על זה ניסה להסביר לנו, יש גם אפשרות לישון אצלו ולקבל מיטה ומקלחת חמה ב- 1000 ין אנחנו לא היינו מעוניינים והמשכנו לאופציה השלישית באזור שהיא בקתה בעלת 3 קירות ורצפה עם שירותים ליד קרובה לחנות נוחות. אנחנו מאוד נהנינו שם. מחיר: חינם. מיקום בספר: 37 צד ימין למטה.

לילה 12

בקתת Kamohara קצת לפני מקדש 30. בקתה צרה עם 2 ספסלים, חשבנו שנצליח לשים שם את האוהלים אבל היא הייתה צרה משחשבנו ושמנו את האוהלים צמוד אליה. מקום סביר אם אתם לא מוצאים משהו יותר נחמד באיזור.

לילה 13

מקדש 33, חדר פשוט עם רצפת עץ, יש ספה אך אין פוטונים ושמיכות. יש סופר מרקט מעולה 5 דקות הליכה וגם חנות נוחות די קרובה. אנחנו ביקשנו מאיזה גסט האוס באיזור רק להתקלח והם הסכימו וזה היה נחמד, הבאנו להם ציור שציירנו בתור תודה. חדר לא מאובזר בדברים לשינה אבל בגדול לא צריך יותר מזה. אחלה מיקום ואחלה מקום. מחיר: חינם. מיקום בספר: 41 שמאל למטה.

לילה 14

באוהל בבקתה פתוחה לפני Tsukajizaka Tunnel. מקום נחמד, עם שירותים ליד ומכונת משקאות. קצת רועש מהכביש הקרוב. מחיר: חינם. מיקום בספר: 44 ימין למעלה.

לילה 15

אוהל בגן משחקים בשימנטו סיטי. החלטנו לדלג על הקטע שבין 36-37 בטרמפים, ומ- 37 תכננו לישון בצויאדו כ- 20 קילומטר לפני שימנטו אבל הגענו מוקדם והחלטנו להמשיך בטרמפים לשימנטו, ללכת לאונסן ולקוות שהערב יזמן לנו הרפתקאות ובהחלט כך היה, בסוף שאלנו בחור מקומי איפה אפשר לשים את האוהל והוא הוביל אותנו לגן משחקים, ישנו שם, הסתתרנו מהגשם מתחת למגלשה והיה לילה חוויתי! מחיר: כמובן שחינם. מיקום בספר: 48 שמאל באמצע.

לילה 16

בקתה סגורה מדהימה כ- 5 קילומטר לפני מקדש 38. את הדרך משימנטו ל-38 התחלנו בטרמפים על הכביש הראשי ועל ה- 10 קילומטר הליכה לצד האוקינוס לא ויתרנו, בדרך פגשנו בחורה דנית שסיפרה לנו על הבקתה והחלטנו להגיע אליה לשים שם את התיק וללכת ל38 ופארק היפיפה שמסביבו וחזרה ולישון שם. בקתה מדהימה! רואים שנעשתה עם המון אהבה ומחשבה. פוטונים, שמיכות, חשמל, מקלחת חמה, שירותים, מכונת כביסה ו- 2 פינות ישיבה! בקיצור מומלץ מאוד. מחיר: נהוג להשאיר שם 300 ין על החשמל והמקלחת כדי לאפשר לבקתה להמשיך להתקיים. מיקום בספר: 50 ימין למטה.

לילה 17

אוהל מחוץ לאקבונו אונסן בעיירה איפונמאצו. מהבקתה על יד מקדש 38 למקדש 39 גם עשינו בטרמפים דרך אחד הכבישים היפים שנסענו בהם בשביל עם בחור מקסים וממקדש 39 אחרי כמה מקטעי טרמפים המשכנו בהליכה לעבר מקדש 40, תכננו לישון ב זנקוניאדו על הדרך אבל כשהגענו ראינו שהוא קצת באמצע שום מקום והעדפנו להמשיך לעבר האונסן ששמענו שאפשר לשים שם אוהל. אחלה אונסן, ואחלה מקום לשים את האוהל אך סטייה קטנה מהמסלול. אם באלכם להתפנק עם אונסן נחמד שווה אתזה בהחלט. מחיר: לינה חינם אונסן 510. מיקום בספר: 55 ימין אמצע.

לילה 18

בקתה מעולה עם 3 קירות ורצפת שטיח כ- 4 קילומטר אחרי מקדש 43. אחרי הליכה יפה למקדש 40 חזרנו שוב לטרמפ ים למקטע שעל הכביש הראשי עד למקדש 41. משם הלכנו למקדש 43 והמשכנו לבקתה שראינו בספר והתגלתה כממש נחמדה! רצפת שטיח, סגורה משלושה כיוונים, שמיכות, כשאנחנו היינו חיכתה לנו קערה מלאה במלא קלמנטינות טעימות. בקתה פשוטה אך נהדרת! ישנו שם עם עוד בחור נחמד מגרמניה שפגשנו בדרך. מחיר: חינם. מיקום בספר: 62 שמאל למטה.

לילה 19

צויאדו טויוגאשי מספר 8 ממקדשי בנגאי. מהבקתה המשכנו לעבר מקדש 8 ממקדשי בנגאי, ששמענו עליו שהוא צויאדו נהדר במיקום טוב. בהחלט צויאדו טוב במיקום ממש מעולה! ליד המון מסעדות חנויות נוחות ואונסן גדול. פוטונים, שמיכות, רצפת טאטאמי. מומלץ! ליד המקדש יש גשר שקובא דאישי ישן תחתו שווה לבקר ולראות. מחיר: חינם. מיקום בספר: 62 ימין למעלה.

לילה 20

מהמקדש הזה המשכנו קצת בהליכה למחוץ לעיר ותפסנו טרמפ עד קצת לפני מקדש 44 (בדרך יפה וכפרית) וממקדש 44 הלכנו למקדש 45 וחזרה של חצי מהדרך לאוהנרו האוס שממוקם בתוך מתחם קמפינג גדול. איזור מדהים במיוחד בחודשי השלכת! מקדש 45 בעצמו אחד היפים והמיוחדים בשביל בעיני. האוהנרו האוס זו בקתה מעולה עם חימום, מטבח מאובזר, שירותים, מקלחת ואמבטיה וכמובן שפוטונים ושמיכות. המתחם עצמו מתחם נחמד ולמי שמדבר אליו כשהגענו פגשתי חבורה של 3 בנות מגרמניה שהתנדבו שם דרך וורק אווי ומסתבר שהיו בכללי 10 מתנדבים והם אמרו שזה מקום מגניב ורגוע להתנדב בו! למי שרוצה עצירה של כמה ימים נראלי אחלה מקום. מחיר: 2200 ין. מיקום בספר: 65 למעלה (איפה שיש סימן של אוהל).

לילה 21

צויאדו של מקדש 51. מהאונרו האוס המשכנו לכיוון מצויאמה, תכננו לישון בצויאדו של מקדש 47 והגענו די מוקדם אז החלטנו להמשיך לוציאדו של מקדש 51 מה שאומר שזה יום של 33 קילומטר הליכה והמון מקדשים מה שאצלנו הפך את סוף היום ללחוץ מאוד וקצת מדי לטעמי, אבל זה לגמרי מקטע הגיוני אם יוצאים מוקדם ומתכננים אותו מראש! מקדש 51 הוא מקדש ענק וכך גם הצויאדו. החדרים בו נפרדים לבנים ולבנות שניהם ענקיים ועם רצפת טאטאמי, המון מקום, המון שמיכות כריות ופוטונים, אחלה מיקום! חזרנו אחר כך למצויאמה לפגוש חברים שפגשנו בשביל וישנו שם עוד 2 לילות. מחיר: חינם. מיקום בספר: 68 ימין למטה.

לילה 22

צויאדו בדאישידו של עיירת אסאנאמי. המשכנו ללכת ממקדש 51 למקדשים 52, 53 ועל הכביש קרוב לים עד לעיירה אסאנאמי שקראנו על הצויאדו שם. צויאדו מעולה. חדק טאטאמי, שירותים, שמיכות מה שכן צריך להתארגן על ארוחת ערב לפני. מקום נעים ונחמד לאללה! מחיר: חינם. מיקום בספר: 70 שמאל למעלה.

לילה 23

צויאדו של מקדש 58. המשכנו למקדש 54 ועד לטיפוס למקדש 58 עם הצויאדו האגדי. הגענו בערב למקדש, במקדש יש אפשרות ללינה ברמה גבוהה בתשלום וגם אפשרות של צויאדו מעולה! מיטות ופוטונים, שמיכות והשוס הגדול – אפשר להשתמש באונסן של המקדש אחרי שהאורחים שמשלמים מסיימים! כיף גדול. יזמינו אתכם להתפלל איתם בבוקר לפני פתיחת המקדש, גם חוויה מעולה! מומלץ בחום! מחיר: חינם. מיקום בספר: 72 באמצע.

לילה 24

קומיוג׳י (Komyoji) צויאדו של מקדש קטן ונחמד! ממקדש 58 המשכנו למקדש 59 ויצאנו מהשביל לכיוון הים, לקחנו את היום יחסית ברגוע ובהליכה לאורך החוף, הגענו למקדש קומויוג׳י בסאיג׳ו סיטי. חדר לא גדול אבל עם אוירה מאוד נעימה, מיטת קומותיים שולחן קטן ומקום לעוד שני אנשים על הרצפה, אנחנו ישנו שם עם עוד זוג אוסטרלים חמודים בשנות ה- 50 לחייהם.
סופר מרקט מאוד קרוב ואונסן מאוד קרוב! ו-וויפיי די חזק במתחם המקדש. אחלה של צויאדו! מחיר: חינם. מיקום בספר: 73 שמאל באמצע.

לילה 25

זנקוניאדו הגיו אן (Hagyu-an) בין סייג׳ו לניהמה. החלטנו לבקר במקדשים 61-64 שדי קרובים אחד לשני ולעשות את הטיפוס למקדש 60 יום אחרי כי ידענו שבכל אופן אנחנו חוזרים למצויאמה יום אחרי. אחרי מקדש 64 המשכנו כ- 13 קילומטר לעבר ה זנקוניאדו הידוע של גברת נחמדה וזקנה מאוד שמארחת כבר שנים את הולכי השביל! מקום נחמד מאוד ובמיקום מצוין. הרבה מקום, פוטונים, שמיכות, שולחן וכיסאות. ואיסקיה עם אוכל מעולה במרחק 2 דקות. מחיר: חינם. מיקום בספר: 75 ימין באמצע.

לילה 26

צויאדו 51 במאצויאמה. טיפסנו למקדש 60 ירדנו והגענו בטרמפים חזרה למצויאמה לפגוש את החבר הקוריאני שפגשנו שהזמין אותנו לארוחת ערב חגיגית עם חבריו שמגיעים לביקור (על המקדש כתבתי לפני).

לילה 27

כנ״ל צויאדו 51.

לילה 28

זנקוניאדו יוקי קובו (yuki kobo) בין מקדשים 65 ו- 66. הגענו ממצויאמה בטרמפים למקדש 65 ומשם המשכנו לעבר מקדש 66 וללון בזנקוניאדו שלא ידענו עליו הרבה אבל ראינו שהוא קיים בספר. הגענו ל זנקוניאדו שנמצא באיזור מקסים וכפרי, זנקוניאדו אחד מהאהובים עלי בשביל. נמצא בתוך נגרייה של זוג מקומי חמוד ביותר! המקום לינה הוא בעצם כוך שהם בנו מתחת לגג של הנגרייה אבל כל הנגריה פתוחה עם שירותים, מטבחון, וויפיי חזק ואווירה נעימה! מאוד נהנו שם בלילה הראשון, ניצלנו את העובדה שיש וויפיי טוב ועשינו ערב סרט כיפי. יום למחרת ירד גשם ונשארנו שם לעוד יום של הסתובבות באיזור ועוד לילה. מקום אדיר ומומלץ מאוד!

לילה 29

המקום שציינתי בפסקה הקודמת – זנקוניאדו.

לילה 30

מינשוקו אוהירה ממש ליד מקדש 67. מיוקי קובו המשכנו למקדש 66 שזה המקדש הכי גבוהה בשביל. הטיפוס היה קל משחשבנו והמקדש ממוקם במקום יפיפה. משם לקחנו את הרכבל למטה (זה יוצא אותו מספר של קילומטרים כי זה מוביל מדרך אחרת אבל אחלה חוויה). את הלילה ה- 30 לנו בזנקוניאדו זנטסוג׳י (Zentsuji) ממש ליד מקדש 75. התחלנו את היום בהליכה למקדשים 68-69 ו- 70. ממקדש 70 הבנו שלא יהיה לנו מספיק זמן לעבור בנחת בכל המקדשים ולהגיע בזמן לזנקוניאדו, אז לקחנו טרמפ ממקדש 70 למקדש 71 והמשכנו למקדש 75. זנקוניאדו שהוא בעצם בית יפני גדול עם מטבח, סלון ושירותים ומקלחת שלא תמיד חמה תלוי בשמש של אותו היום. כמובן פוטונים ושמיכות. מקום מעולה ויכול לאחסן הרבה אנשים! אבל הם מאפשרים רק למין אחד לישון שם (זתומרת או רק בנים או רק בנות) ככה שאם מישהו מהמין השני הקדים אתכם זה באסה. במקרה שלנו היינו בן ובת והיה כבר מאוחר ובהתחלה הם אמרו שאי אפשר ששנינו נישן שם ואחרי שהם הבינו שלא יבואו עוד אנשים ושממש בנינו על לישון שם ואנחנו די תקועים אז הם אמרו שזה בסדר אבל לא הייתי בונה על זה כזוג. את המפתח לוקחים מהמשרד במקדש 75. מחיר: חינם. מיקום בספר: 83 למטה.

לילה 31

זנקוניאדו אוטנגורה (Utangara). כמה דקות הליכה ממקדש 78. התחלנו את היום בהליכה למקדש 74 שלא הספקנו להגיע אליו יום לפני. ולקחנו את היום ברגוע כי רצינו להגיע לזנקוניאדו הזה ששמענו עליו המון! בהחלט אחד המקומות הטובים והנעימים שישנו בהם. זוג מקסים שמארחים כבר שנים את הולכי השביל, מיטות ומצעים נקיים, תה וכיבוד באהבה בסלון, מכונת כביסה, אמבטיה ומקלחת חמה, ארוחת בוקר מפנקת. מומלץ בחום! מחיר: 1000 ין. מיקום בספר: 85 שמאל למטה.

לילה 32

בקתת Goshikidai (בקתה סגורה) ממש קרוב למקדש 82. ממקדש 78 הלכנו למקדש 82 והתמקמנו בבקתה המעולה 300 מטר ממקדש 82. הבקתה סגורה לגמרי, חשמל ואור, שירותים, מים זורמים, תה וארגז חטיפים באדיבות אחד האנשים הנחמדים שגרים בקרבת מקום. בקתה מגניבה ממש עם קומה תחתונה נחמד וקומה עליונה צרה שמתאימה לשים שם את השק״ש והמזרן. יש כריות ישיבה, אין שמיכות ככה שאם קר קחו זאת בחשבון. בקתה כיפית! מחיר: חינם. מיקום בספר: 86 ימין למעלה.

לילה 33

Traditional Apartments Hostel Takamatsu. הגענו לטקאמצו אחרי חצי יום הליכה ממקדש 82, בהתחלה תיהנו לישון באחד הזנקוניאדואים – סלאוו לייף זנקוניאדו או טאקאמצו זנקוניאדו וגילינו שסלואוו לייף סגור כבר חצי שנה, וטאקאמצו היה סגור בדיוק לשבוע שהיינו כי הגברת שמנהלת אותו עברה ניתוח. בסוף אחרי שקצת התבאסנו, הסתובבנו בעיר ומצאנו את ההוסטל הנחמד הזה באינטרנט, ישנו שם בזול יחסית בדירת דורמיטורי ממש נחמדה, עם מטבח סלון מקלחת ושירותים כמובן וקומה עליונה 8 מיטות. מחיר: 1920 ין. מיקום בספר: 89 שמאל איפשהו באמצע (לא מופיע בספר בשם).

לילה 34

זנקוניאדו של מקדש 86. אחלה זנקוניאדו באחלה מיקום, שתי חדרי שינה בקומה התחתונה, שולחן ופינת ישיבה, מקלחת חמה, מכונת כביסה וכיור בקומה התחתונה. אין פוטונים או שמיכות אבל חוץ מזה יש כל מה שצריך. יש המון מידע על השביל וההיסטוריה שלו וכשאנחנו היינו היה שאלון למלא על החוויה שלנו מהשביל. מחיר: חינם (אפשר להשאיר תרומה). מיקום בספר: 90 ימין על יד תחנת הרכבת שידו.

לילה 35

Kamonoyu אונסן חזרנו לאיפה שישנו בלילה השני. אחרי הליכה יפה וטיפוס נחמד לסיום ועצירה במוזיאון (Maeyama Ohenro Koryu Salon) של השביל שממוקם ממש לפני העליה (מומלץ לעצור) הגענו למקדש 88! המקדש האחרון עם הרבה התרגשות. משם תפסנו טרמפים לאונסן הנחמד, התפנקנו ברביצה ארוכה באונסן ובסושי מעולה לכבוד סיום השביל!

שביל 88 המקדשים צילום: עדי חן

שביל 88 המקדשים צילום: עדי חן

שביל 88 המקדשים צילום: עדי חן

שביל 88 המקדשים צילום: עדי חן