בברלין יש מעל ל- 170 מוזיאונים: מוזיאונים לאמנות קלאסית ומודרנית, להיסטוריה גרמנית חדשה וישנה, לטבע, לכלי נגינה, לקולנוע… ורשימת המוזיאונים עוד ארוכה. אבל ישנם גם מוזיאונים שאולי לא עונים על ההגדרה המסורתית של ״מוזיאון״ אך הם בהחלט מעוררי עניין ויכולים לספק חוויה יוצאת דופן. הנה מספר הצעות, שאת כתובתם תוכלו למצוא במרוכז למטה.

׳המוזיאון לאובייקטים מוזרים׳ – Design Panopticon

במוזיאון הזה מחכות לכם כל מיני מוזרויות: יותר מ- 3,000 אובייקטים תעשייתיים אשר נאספו במשך עשרות שנים ומוצגים באופן יצירתי וסוריאליסטי, הנותן פרשנויות חדשות ואף יכול לשעשע. התערוכה נראית כמו קיבוץ ענק של חפצים יומיומיים וחידושים טכניים של 100 שנה של עיצוב תעשייתי. ה׳מוזיאון לאובייקטים מוזרים׳ פתוח בימי שני עד שבת בין השעות 11:00-18:00, כניסה עולה 10 יורו ויש הנחה לילדים.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lyz (@lyzliiz) on

אמנות רחוב בתחנת הריגול לשעבר ״הר השטן״ – Teufelsberg

לאחר מלחמת העולם השניה, כ- 800 משאיות וסך של 26,181,310 מטרים מעוקבים של פסולת נאספו מכל רחבי מערב ברלין ההרוסה והועברו לאתר, אשר הפך פשוטו ל׳הר׳ פסולת ענקית. במקום נבנתה בזמן המלחמה הקרה תחת ריגול והאזנה בריטית ואמריקאית שריגלה אחר הכוחות הסובייטיים והמזרח גרמניים. לאחר סיום המלחמה הקרה המקום ננטש והצטברו בו עשרות יצירות גרפיטי ומיצגי אמנות פיראטיים. יזמים שקנו את האתר בשנות האלפיים, החליטו לעודד את המגמה ולפתוח במקום גלריה לאמנות רחוב. ניתן לבקר במקום בעלות של כ-8 יורו ולהתרשם מאוסף של אמנות רחוב וגרפיטי.

גרפיטי ב"הר השטן". צילום: אייל נחשון
גרפיטי ב"הר השטן". צילום: אייל נחשון

מוזיאון למשחקי מחשב – Computerspiele Museum

מוזיאון מקורי המוקדש למשחקי מחשב ומתאים במיוחד לילדים. המוזיאון פתוח 7 ימים בשבוע בשעות 10:00-20:00 וכניסה עולה 9 יורו למבוגר (ישנה הנחה לאחר השעה 18:00). שימו לב, יש כרטיס משפחתי ב- 19 יורו, מאוד משתלם לשני מבוגרים ושלושה ילדים.

סופר מריו. צילום מתוך: pixabay.com
סופר מריו. צילום מתוך: pixabay.com

המוזיאון שבשדה התעופה הצבאי לשעבר – Militärhistorisches Museum Flugplatz Berlin, Gatow

לחובבי ההיסטוריה הצבאית אין טוב מזה: במדינה שחוותה 2 מלחמות עולם ומלחמה קרה אחת, מוצגים במוזיאון שנמצא בשדה תעופה קטן במערב ברלין עשרות מטוסים, מסוקים, מערכות הגנה וטילים על מסלול ההמראה וגם בתוך האנגר ענק המכיל תערוכה מפורטת על מערכי ההגנה וההתקפה של צבאות מערב ומזרח גרמניה. המוזיאון פתוח בימי שלישי-ראשון בשעות 10:00-18:00 והכניסה למוזיאון היא בחינם.

מטוס קרב שמוצג על מסלול ההמראה מוזיאון. צילום: אייל נחשון
מטוס קרב שמוצג על מסלול ההמראה מוזיאון. צילום: אייל נחשון

קלאסיק רמיזה – Classic Remise

ה״קלאסיק רמיזה״ הוא אוסף מכוניות וינטג׳ עצום, המכיל עשרות מכוניות בדגמים קלאסיים מכל התקופות של תור הזהב של תעשיית הרכב העולמית, ובגרמניה כמו בגרמניה, המכוניות הן כמובן גם במצב מעולה שממש אפשר לסובב את המפתח ולצאת לדרך. מה שגם ממש אפשרי, משום שהאוסף העצום הזה מוצע בעצם למכירה! הכניסה היא בחינם והמקום פתוח במשך כל השנה.

המכוניות במוזיאון קלאסיק רמיזה. צילום: אייל נחשון ‎
המכוניות במוזיאון קלאסיק רמיזה. צילום: אייל נחשון ‎

״המוזיאון הטכנולוגי הגרמני״ – Deutsches Technikmuseum Berlin

מוזיאון ענק בשכונת קרויצברג המוקדש כולו למוצגים טכנולוגיים בעבר, בהווה ואף בעתיד, וכל זה על שטח של כ- 26,000 מטרים רבועים. מיקומו של המוזיאון הוא ״מיצג״ בפני עצמו, אשר ממוקם באתר חצר המטענים הישן של תחנת רכבת ישנה. בין המוצגים תוכלו לראות מקרוב רכבות, ספינות, רכבים מיוחדים, מכונות-ייצור, מטוסים ועוד. המוזיאון פתוח בימים שלישי-שישי מ- 09:00-17:30 ובשבת-ראשון 10:00-18:00. בשני סגור, ובחגים יש לבדוק ספציפית באתר המוזיאון. כניסה עולה 8 יורו.

קטר רכבת במוזיאון הטכנולוגי הגרמני. צילום: אייל נחשון
קטר רכבת במוזיאון הטכנולוגי הגרמני. צילום: אייל נחשון

עולם השוקולד של ״ריטר״ – Ritter Sport Bunte Schokowelt

מוזיאון וחנות של מותג השוקולד האהוב בגרמניה. כאן תוכלו גם להרכיב את תערובת השוקולד האישית שלכם ולבחור מתוך 25 תוספות! מתאים מאוד לילדים, עלות כניסה 10 יורו.

העולמות התת-קרקעיים של ברלין – "Berliner Unterwelten"

בעוד רובנו מתמקדים בדרך כלל בעולם שמעל לפני השטח, מתקיים בברלין עולם תת-קרקעי שלם של מנהרות, בונקרים ומקלטים אשר שימשו את צבאות הרייך השלישי, גרמניה המזרחית ובעלות הברית במלחמה על השליטה בעיר שחוותה מתיחות פוליטית בלתי-פוסקת במשך חמישים שנה.

אם מדובר בבונקרים תת-קרקעיים בזמן מלחמת העולם השניה או במנהרות ריגול של הכוחות הסובייטים שהוצבו בברלין בתקופת המלחמה הקרה – מדובר בתופעה הייחודית לברלין. למזלנו, ניתן גם היום להציץ לעולם התת-קרקעי המרתק של ברלין על-ידי ביקור באתרים המסתוריים של ״העולמות התחתונים של ברלין״ -"Berliner Unterwelten".

להלן מספר טיפים לביקור ב״עולמות התת-קרקעיים של ברלין״:

  • מומלץ לרכוש כרטיסים לפני הסיור באתר ה״עולמות התת-קרקעיים של ברלין״ ולבדוק את שעות הפתיחה המשתנות לפי עונות השנה. עלות הסיור הוא 12-15 יורו, תלוי בסיור אותו לוקחים (המקום מציע 4 סיורים שונים).
  • הביקור בעולמות התת-קרקעיים אורך לרוב כשעתיים והוא מוגבל לילדים מעל לגיל 7.
  • יש לנעול נעליים סגורות ונוחות. אין להגיע לסיור בנעלי עקב או סנדלים.
  • אין להגיע לסיור עם תיק הגדול מתרמיל גב.
  • הטמפרטורה מתחת לאדמה היא בסביבות 10 מעלות צלסיוז (גם בקיץ) ולכן מומלץ להצטייד בבגדים חמים.
  • לרוב אין אפשרות לצלם במהלך הסיור, אלא במקומות ספציפיים.

תהנו!