כמעט שאין מי שמגיע לניו יורק ולא מבקר בסנטרל פארק, נכון? זה המקום הכי מצולם בעולם (באמת, הכי הרבה סרטים וסדרות צולמו פה אי פעם יותר מכל מקום אחר בעולם), ואחד הפארקים המפורסמים ביותר. אבל בפועל, מתוך 35 מיליון האנשים שמבקרים בו מדי שנה(!), רק חלק קטן יחסית יודע שהחל מרחוב 79 ומעלה (הפארק מתחיל ברחוב 59 ונמשך עד 110), יש אזורים מופלאים ומרגשים שכדאי להכיר.

1. טירת בלוודיר

פתאום, באמצע הפארק, טירה. קטנטנה אמנם, אבל טירה. היא נמצאת במרכז הפארק באזור רחוב 79, ונבנתה ב- 1865 מאותה אבן שעליה היא בנויה, ולכן נראית כאילו היא כאן מאז ומתמיד. כשנכנסים אליה ועולים לקומה העליונה נגלים לנגד עינינו נופים מרהיבים של הפארק ושל העיר ולכן כשמה כן היא – בלוודיר (Belvedere) – ״נוף יפה״ או ״נוף פנורמי״ באיטלקית. נכון לעכשיו היא סגורה לשיפוצים, אבל אמורה להיפתח שוב במהלך שנת 2019, אז תבדקו מה הסטטוס שלה ואל תפספסו אותה!

טירה אמיתית מ- 1865. צילום מתוך getyourguide.com
טירה אמיתית מ- 1865. צילום מתוך getyourguide.com

2. גינת שייקספיר

ביציאה מהטירה לכיוון מערב יורדים הישר למקום נסתר שנראה כמו גן כפרי מקסים. הקטע המעניין הוא שהגינה מורכבת אך ורק מפרחים ומצמחים שמוזכרים בספרים של שייקספיר או כאלה שהיו בבית שלו באנגליה. הגינה הוקמה ב- 1916 ויש בה למעלה מ- 200 צמחים ופרחים ייחודיים, מלווים בשלטים שמסבירים מהו כל צמח ובאיזו יצירה של שייקספיר הוא מופיע. בגינה תוכלו למצוא ציטוטים גם ממחזות מוכרים של המחזאי הידוע.

המחזה של שייקספיר בגינת שייקספיר. צילום: אורטל סעדון
המחזה של שייקספיר בגינת שייקספיר. צילום: אורטל סעדון

3. הרזרבואר על שם ג'קי קנדי

בדיוק באמצע הפארק, בין רחובות 86 ל- 96 נפרש מאגר מים ענק, 12 פיט (כ- 3.5 מטר) עומקו, 0.42 קמ"ר גודלו והוא תופס כשמינית מהפארק. הכניסה הראשית אליו היא מרחוב 90 במזרח, והשביל שמקיף אותו מוצל ויפהפה, כדי שלכל האנשים שבאים לרוץ בו מדי יום יהיה נחמד וכיף.

השביל המוצל שמקיף את הרזרבואר. צילום: אורטל סעדון
השביל המוצל שמקיף את הרזרבואר. צילום: אורטל סעדון

4. גן החממה

בחלק המזרחי של הפארק, בין רחובות 104 ל- 106, יש אזור מפואר ויפהפה שנקרא ה- Conservatory Garden, "גן החממה", שלמעשה מחולק לשלושה גנים "פורמליים" שלכל אחד מהם סגנון ייחודי משלו:

הגן הצפוני – גן הצרפתי. מלא בפרחים מסוג צבעוניים, חרציות ועוד פרחים מהממים מסביב למזרקה מפוארת שבמרכזה פסל חתיכי במיוחד של שלוש נערות מרקדות.

הגן המרכזי – גן האיטלקי. במרכזו מדשאה גדולה מוקפת גדר חיה ומסביבן שתי שדרות של עצים פורחים בלבן וורוד (הפריחה באביב אמנם, אבל עדיין). בצידו המערבי ישנה מזרקה עצומה ומאחוריה פרגולה מפוארת של צמחים מטפסים, וזוהי נקודה מעולה לצלם תמונות חתונה שיוצאות יפה במיוחד.

הגן הדרומי – גן האנגלי. צנוע יותר, אבל עדיין חמדמד ומסודר יפה, שבמרכזו מזרקה חמודה על שם פרנסס הודג'סון ברנט, סופרת "סוד הגן הנעלם", ודמויות מהספר נמצאות במרכז גנים נעלמים מהעין, וזו סיבה מספקת בעיני לבקר בו.

אחת מפינות החמד שתוכלו למצא בגן החממה. צילום: אורטל סעדון
אחת מפינות החמד שתוכלו למצא בגן החממה. צילום: אורטל סעדון

5. ההארלם מיר

אגם מלאכותי מרהיב בין רחובות 106 ל- 110. חוץ מזה שהוא יפה ופסטורלי, הוא מלא בדגים חמודים, יש בו זירת החלקה על קרח ובקצה הצפון מערבי שלו יש אפילו מבצר מתקופת מלחמת העצמאות, סתם ככה שלא ישעמם לנו בעיניים.

האגם המלאכותי בהארלם מיר. צילום: אורטל סעדון
האגם המלאכותי בהארלם מיר. צילום: אורטל סעדון