אנאפורנה
פסגות האנאפורנה. צילום: תום לב

פסגות הרי ההימלאיה, שפסגותם נמנים עם ההרים הגבוהים בעולם, מושכים אליהם תיירים רבים ואל הטרקים הסובבים אותם. קבוצת ההרים אנאפורנה מאוד פופולארית בקרב המטיילים בנפאל ולה שני טרקים עיקריים: טרק סובב אנאפורנה (Trek Around Annapurna) וטרק אנאפורנה בייס קמפ (Trek ABC – Annapurna Base Camp).

נפאל, הגובלת את הודו מצפון את טיבט מדרום עדיין נחשבת למדינת עולם שלישי. המקומות היחידים בהם תמצאו קריצה למערב יהיו הערים הגדולות – קטמנדו ופוקרה, העיר ממנה יוצאים לטרקים בשמורת אנאפורנה. קטמנדו היא עיר הבירה של נפאל ומחולקת למספר אזורים בשל גודלה. האזור המרכזי של קטמנדו נקרא תאמל ושם גם נמצא שדה התעופה הבינלאומי של נפאל. קטמנדו, ובפרט תאמל מאוד צפופים ועמוסים והם שונים מאוד משאר נאפל. קצב החיים בקטמנדו דומה לעיר מערבית אך הרבה מהדברים שתפגשו דווקא יזכיר לכם שאתם במדינת עולם שלישי, למשל הפסקות חשמל תכופות ומים קרים בברזים אלו חוויות יומיות במיוחד לאלו המתאכסנים במלונות או מוטלים זולים. בדרך לאנאפורנה תצטרכו לעבור בכמה תחנות.

קטמנדו – תאמל

תאמל, קטמנדו
תאמל, קטמנדו. צילום: תום לב

המגיעים בטיסה ינחתו בתאמל ויוכלו להמשיך בטיסת המשך לפוקרה (לא מומלץ בתקופות בהן מזג האוויר לא יציב – סטטיסטיקת ההתרסקויות שם גבוהה בעונות אלו). הרוב עושים זאת באוטובוס. כשתצאו משדה התעופה יתנפלו עליכם הרבה מאוד נהגי מוניות שישרבבו את השתי מילים שהם יודעים בעברית: "סבבה, אחי". לא יעבור זמן רב עד שתמצאו את עצמכם בדרך לתאמל. הרחוב הראשי בתאמל נקרא באופן מפתיע, תאמל והוא רחוב צפוף, עמוס, צבעוני ותוכלו למצוא בו מסעדות, חנויות ציוד טרקים, מזכרות, פיצ'עפקס, מוטלים, אינטרנט קפה, בארים, וכל העולה על רוחכם שימשוך את התיירים. התחנה המרכזית בתאמל היא בעצם רחוב ראשי אשר לצידיו חונים האוטובוסים היוצאים ליעדים השונים. הנסיעה לפוקרה לוקחת כשש וחצי שעות עם עצירה עד שתיים בדרך. מומלץ להגיע עם בקבוק מים ומעט פירות לנסיעה. לעתים, רחוקות אמנם, הנסיעה תקח יותר מהתכנון בגלל בעיות בכביש או באוטובוס. לכן, מומלץ לקחת אוטובוס ברמה גבוהה. המלצה: תקנו את ציוד הטרקים בקטמנדו מפני שהמחירים שם יותר זולים מבפוקרה, אל תפחדו להתמקח.

פוקרה

פוקרה
אגם פאווה, פוקרה. צילום: תום לב

העיר פוקרה ממנה יוצאים מטיילים לטרקים, נמצאת לרגלי רכס האנאפורנה ולהרי ההימלאיה. היא נמצאת ב- 200 ק"מ מערבית לקטמנדו ויושבת על אגם הפאווה (Phewa Tal), טל בנפאלית זה אגם. העיר היא תיירותית מאוד ויש לה אופי רגוע יותר מקטמנדו העמוסה. זהו בעצם המקום המושלם לצבור כוחות לפני טרק או לנוח לאחריו. בעיר תוכלו למצוא מסעדות, אינטרנט קפה, מכבסות, חנויות המוכרות מזכרות, עתיקות, ציוד לטרקים וכמובן – סוכנויות נסיעות וטיולים. מכוון שפוקרה היא העיר שממנה יוצאים מטיילים אל הטרקים, באופן טבעי תוכלו למצוא שם יותר סוכנויות נסיעות. אחת המפורסמות היא של הישראלי – מאיר סוויסה שם תוכלו לקבל מידע ועזרה בעברית. אני סגרתי את הטרק שלי עוד בקטמנדו על ידי סוכנות נסיעות מקומית שתווכה לי באמצעות מנהל המלון. סוכן הנסיעות הסביר לי שהם יעדיפו שאתמוך בכלכלה המקומית. הוא שידך לי מדריך צעיר בשם סאנדאן שפגשתי מראש טרם היציאה לטרק להיכרות קצרה ונסעתי יחד איתו לפוקרה. חשוב לציין שבנפאל תרבות הפורטרים מאוד מקובלת. הפורטרים הם בעצם נושאי הכלים שסוחבים ציוד כבד לכפרים בהרים הן של מטיילים והן של המקומיים. על מנת להתקיים בהרים הם צריכים להעלות בלוני גז, מצרכים עבור הבישול וכמובן דברים שיוכלו למכור למטיילים. הייתה לי אפשרות לקחת פורטר אך העדפתי לסחוב את הדברים שלי ובמקום זאת שכרתי את שירותיו של סאנדאן המדריך שיראה לי את הדרך ויעזור לי לתקשר עם המקומיים ויארח לי לחברה.

ההכנות לטרק

בחירת מסלול – יש לכם כמה אפשרויות. טרק סובב אנאפורנה אם ברשותכם 17 יום לפחות, טרק אנאפורנה בייס קמפ (ABC) אם ברשותכם 12 יום לפחות או טרק פונהיל שיקח לכם 4 ימים. תוכלו לראות מפה של השמורה כאן.
ציוד לטרק – מכנסי טרק, חולצה תרמית, מעיל קל ותרמי, כובע,  חמישה זוגות גרביים, חמישה תחתונים, קרם הגנה, ווזלין לשפתיים, מכנסיים ללילה, חולצה ארוכה ללילה, נייר טואלט, 4 בקבוקי מים, טיפות או טבליות כלור, פלסטרים ופולידין, סבון (לגוף, לראש ואפליו לכביסה), מלח להוריד עלוקות בחורף, מפה של השמורה ושק שינה תרמי (למרות שזה לא חובה – ממליץ בחום). כל השאר זה רשות(!). אם תחליט לקחת על עצמכם את הציוד, כל דבר נוסף שתקחו יתורגם למשקל. אם תחליטו לקחת פורטר, הוא אמנם יודע להתסדר עם משקלים גדולים אבל המצפון שלכם ידבר כשתראו אותו נאבק עם הכובד.
מדריך ו/או פורטר – זה חלק מהעניין. פורטר הוא סבל וזו העבודה שלו. המצקוע הוא חלק מהתרבות שלהם והרבה עושים את זה אף בשביל המקומיים. מי שלא אוהב לסחוב או לא רוצה לסחוב ורוצה ליהנות מטיול ומהנוף ולא להתעסק עם המשקל על הגב יכול לקחת לעצמו פורטר. פורטר יעלה לכם בין 400-800 רופי ליום (בין 20-40 ש"ח), תלוי במשקל, בכמות האנשים ועד כמה התקופה עמוסה. מי שמרגיש לא נוח עם העניין יכול להרגע ולהתנחם בעובדה שהוא תורם לכלכלה המקומית. מומלץ לפגוש את הפורטר או המדריך טרם היציאה לטרק ולראות אם יש לכם איתו שפה משותפת. בעיקר אם הוא יודע אנגלית.
אישורי כניסה לשמורה – יש שניים: TIMS + אשרת כניסה לשמורה. הראשון הוא תעודת הביטוח והשני הוא אישור הכניסה לשמורה והשהיה בו. תצטרכו צילום פספורט וכמה רופי בשביל כך. את האישורים ניתן להוציא באמצעות סוכני הנסיעות. את האישורים צריך להציג לשוטרים בשמורה במידה ואתם עוברים דרכם או מבקשים מכם.
עלויות – כל יום בטרק יעלה לכם בין 1500-2000 רופי שזה (60-100 ש"ח). העלויות משתנות בין הכפרים, תלוי בגובה (המחיר עולה עם הגובה), תלוי במה שתזמינו לאכול או בהוצאות משתנות לפי הצרכים. בטרק עצמו תוכלו לשלם במזומן בלבד ובמטבע מקומי בלבד. שימו לב לקחת מעט יותר מהחישוב. החישוב כולל הוצאות אוכל, לינה (חינם ברוב המקומות אם תאכלו במקום ערב ובוקר). מי שירצה לקחת פורטר – יעלה לו עוד כ- 400-800 רופי ליום.

נמסטה, ברוכים הבאים לאנאפורנה

טרק האנאפורנה
בתים אופייניים בכפר נפאלי. צילום: תום לב

בחרתם מסלול, הצטיידתם בציוד הנדרש, השגתם לעצמכם מדריך ו/או פורטר והתחלתם ללכת. בין אם בחרתם בסובב אנאפורנה או ב- ABC, תעברו בין כפרים פשוטים ויפים, תראו איך הנפאלים מכינים את האוכל שלהם. יש להם שדות חיטה, אורז, ירק, או כל דבר שאתם יכולים לחלום עליו. כמו פעם (בשבילנו) זה ההווה שלהם. את האוכל שתאכלו בגסט האוס, הכפר גידל בעצמו או החליף עם כפר אחר תמורת היבול שלו. במהלך הטרק אתם תשנו בבתי הארחה (Guest House) שיציעו לכם את אותו התפריט פחות או יותר. ככל שתעלו בגובה כך המחירים יעלו הן של השתיה והן של האוכל. כך גם המקלחות החמות – יפחתו עם הגובה. כל מי שתעברו מולו יברך אתכם בברכה המפורסמת "נמסטה". תפגשו הרבה מטיילים בדרך במיוחד בתקופות העמוסות. במקטעים בהם תעלו הרבה בגובה תדרכו על לא מעט מדרגות, תתכוננו להרבה מדרגות.

פונהיל (Poon Hill)

פון היל. Poon Hill
הנוף מה- Poon Hill. צילום: תום לב

נקודת תצפית בגובה 3210 מטר. הפונהיל נמצא כ- 350 מטר מעל הכפר גורפאני ומומלץ לראות משם את הזריחה. בלילה תשנו בגורפאני וכשתקומו מוקדם בבוקר תראו לאט לאט שאתם לא לבד. לפונהיל תגיעו קצת לפני הזריחה ופתאום תראו שההר מלא באנשים שקמו כמוכם לראות משם את הזריחה. תוכלו גם לראות את הפסגות המושלגות של האנאפורנה כולל את המאצ'הפוצ'רה (Fish Tail בנפאלית). המאצ'הפוצ'רה הוא הר בעל פסגה מחודדת שקיבל את הכינוי זנב הדג מהמקומיים. הוא אחד הפסגות של אנאפורנה אך לא הגבוה מבינהם. מפוקרה הוא נראה בימים שטופי שמש כהר הכי גבוה בשל קרבתו לעיירה. לפונהיל, קחו אתכם בקבוק מים, כמה פירות ומצלמה. תחזרו לכפר גורפאני אחרי כן לקחת את הציוד ולהמשיך. יש שלושה מקומות שהייתי ממליץ לכם להשאר בהם במהלך הטרק ללילה נוסף אם יש לכם זמן. גורפאני הוא אחד מהם. כפר יחסית גדול ופופולארי, תוכלו למצוא שם חנויות, בתי הארחה עם מקלחות חמות וזמן איכות לקרוא ולהסתגל לגובה.

 טאטופאני

המעיינות החמים ליד טאטופאני
המעיינות החמים ליד טאטופאני. צילום: סאנדאן מאגאר

אחד השיאים של הטרק אלו המעיינות החמים. מומלץ מאוד להגיע אליהם לקראת סוף הטרק שלכם, במיוחד אם בחרתם לעשות את האנאפורנה בייס קמפ. אחרי הקור למעלה, חוסר החמצן והכאבים ברגליים, תוכלו להתפנק במעיינות החמים שנמצאים לא רחוק מהכפר טאטופאני. הכפר מושך אליו תיירים רבים בגלל המעיינות ולכן תוכלו למצוא בו גם לא מעט בתי הארחה, מים חמים למקלחת ומקומיים הפותחים שולחנות ומוכרים את התוצרת המקומית שלהם.

צ'ומרונג

כפר גדול יחסית שתוכלו למצוא בו לא מעט בתי הארחה ומקומות לשבת בהם לשתות תה בדרך לבייס קמפ. מציע לכם להעביר שם לילה ואולי אפילו לילה נוסף אם יש לכם זמן ואתם לא ממהרים. בגלל גודלו של הכפר, תמצאו שם קיוסק קטן ובו תוכלו להצטייד בכל טוב לקראת הבייס קמפ. המדריך הנפאלי שלי קנה לנו שם וופלים והתפנקנו בהם למעלה בבייס קמפ. שם עוד תוכלו למצוא מים חמים במקלחות – כדאי לשאול מראש אם יש הרי למעלה זה יעלה לכם לא מעט כסף תמורת דלי מים חמים בלבד.

אנאפורנה בייס קמפ

אנאפורנה בייס קמפ
אנאפורנה בייס קמפ. צילום: תום לב

השיא של הטרק. 4130 מטר שעליתם ברגל! רוב הזמן המקום מושלג והאוויר דליל בו מאוד. למי שסובל ממחלת גבהים או מרגיש כבר את חוסר החמצן עוד קודם, מציע לו לחנות ליותר מלילה אחד במקומות הגבוהים שציינתי קודם. זה יעזור לו להסתגל לגובה ולאוויר הדליל. הכפר למעלה בבייס קמפ אינו גדול אך תוכלו לצאת ממנו לסיבוב ולראות את הפסגות יותר מקרוב. הצבעים שם בזריחה ובשקיעה מדהימים בגלל האוויר והשלג. אם תתעוררו בלילה, צאו החוצה לראות כוכבים (אם יתמזל מזלכם ולא יהיה ערפל) – המחזרה מדהים! תעשו טיול קטן מסביב לכפר – רק באור יום ובראות טובה שלא תסכנו את עצמכם והקשיבו לקולות שמסביבכם – הפתעה מצפה!

סיימתם את הטרק – מזל טוב!

תחושת הסיפוק וההנאה לא עזבו אותי הרבה אחרי שסיימתי את הטרק. לצערי לי היה רק יום אחד להרגע בפוקרה. למי שיש זמן, ממליץ לכם לקחת כמה ימים בפוקרה ופשוט ליהנות ממה שיש לעיר להציע לכם. העיר מאוד רגועה ובעלת אופי תיירי. תוכלו לעשות שיט באגם, לשכור אופניים ולטייל בעיר. תוכלו להתחבר לאינטרנט, לקנות קצת מזכרות, לאכול טוב, לכבס את הבגדים המסריחים ופשוט להרגע. לכו לבקר במוזיאון ההרים הבינלאומי שנמצא ליד שדה התעופה של פוקרה ותתרשמו מקצת מידע על המקומות שביקרתם בהם. יהיה לכם הרבה יותר קל להתחבר ל"יום הלימודים" אחרי שכבר ביקרתם בהרים עצמם.