או לאנשים שיש להם זמן ורוצים טיפים טובים

ברצלונה היא אחת הערים המתוירות בעולם. 15 מיליון תיירים בשנה, וכנראה ש- 15 מיליון תיירים, לא טועים.
ברצלונה היא בירתה של מחוז קטלוניה שבעבר הייתה שלטון עצמאי, והיום היא תחת שלטונה של ספרד. ברצלונה היא העיר השניה בגודלה בספרד ויש לה המון מה להציע לתיירים – היסטוריה, תרבות, נופים, פארקים, כיכרות, ארכיטקטורה אופנה והרבה קניות.
בביקורי האחרון היו לי יומיים מלאים, ועוד חצי יום אותו הקדשנו לקניות. אם זו פעם ראשונה בברצלונה, הייתי ממליצה לתכנן טיול של ארבעה ימים לפחות אך אם זו גיחה קצרה או שכבר ביקרתם בעבר, גם בשלושה ימים אפשר להספיק הכל מהכל.

אטרקציות

לה בוקריה. צילום: גל סובול
לה בוקריה. צילום: גל סובול

שדרת הראמבלה – Las Rambla

הרמבלה היה נחל שזרם לים בימי הרומאים. בשליטת האימפריה המוסלמית הנחל יובש והפך לציר מעבר. השם רמבלה מקורה במילה הערבית "חול". הרחוב מתחיל בכיכר קטלוניה, הכיכר הראשית ביותר בברצלונה, וממשיך עד אזור הים "פורט וול" של הים התיכון בו מצוי הפסל הגדול והמרשים של קולומבוס. הרחוב מדהים מלא בבתי קפה חנויות, ודוכנים שונים של אוכל, של אמנים ושל מזכרות. במרכז הרחוב נמצא שוק האוכל המפורסם של ברצונה "הבוקריה". השוק מלא ממתקים ושוקולדים שנראים מעולה במחירים מופקעים במיוחד. יש שם את האמפנדס הכי טעים בעיר. מומלץ מאוד לשבת באחד מהטאפסים המקומיים הנמצאים בשוק. מי שלא בעניין של אוכל מקומי, בכניסה לשוק יש סניף מעולה של Wok to Walk, שם אפשר להשיג אוכל אסיאתי מהיר במחיר הגיוני.

הנמל – Port Vell

אזור הנמל שלל ברצלונה כאמור מתחיל בסופו של רחוב הרמבלה וניתן לזהותו באנדרטת קונול שנבנתה לזכרו של קולומבוס שיצא עם משלחתו לגלות את אמריקה מברצלונה. הנמל מלא מסעדות ובתי קפה. לצד הנמל יש קניון מקורה גדול המכיל את מיטב המותגים. אחת אטרקציות הנחשבות באזור הנמל הוא המצפה התת ימי והאקווריום של ברצלונה.

הקסם של הרובע הגותי מסתתר בסמטאות הקטנות. צילום: Shutterstock
הקסם של הרובע הגותי מסתתר בסמטאות הקטנות. צילום: Shutterstock

הרובע הגותי

הרובע הגותי של ברצלונה הוא הרובע העתיק ביותר בעיר, בנייתו החלה כבר בימי הביניים. אם יש לכם אפשרות לערוך את הטיול ברובע הגותי עם הדרכה, לכו על זה, אני בטוחה שזה ישדרג את החוויה. לי היה מדריך פרטי ואנסה לתמצת את ההסברים המעניינים במיוחד:

קתדרלת ברצלונה

את הקתדרלה של ברצלונה אי אפשר לפספס היא גדולה ומרהיבה ביופייה. הקתדרה נבנתה ב- 1928 והיא מוקדשת לאוליליה מברצלונה. אוליליה על פי האמונה הייתה ילדה נוצרית הדוקה במיוחד. הרומים שהתנגדו לנצרות ניסו להוציא את האמונה מאוליליה אבל זו היתה חזקה ולא נכנעה ללחציהם של הרומים. תוך כדי העינויים שעברה, היא נרצחה על ידי הרומים בגיל 13. בחצר הכנסייה ישנם 13 אווזים לבנים שמסמלים את גילה של אוליליה במותה. על פי האמונה אולילה קבורה בכנסיה. בכנסיה ישנם פסלים של מאורעות חשובים בהשתלשלות הנוצרית המסודרים על פי ציר זמן כאשר השנה חרוטה לצד הפיסול.

בית העירייה של ברצלונה והג'נרליטט

מוזיאון האמנות והתרבות בברצלונה. צילום: גל סובול
מוזיאון האמנות והתרבות בברצלונה. צילום: גל סובול

במרכז הרובע הגותי מצויים שני מבנים עתיקים אשר היום משמים כמבני העיריה. המבנים עומדים אחד אל מול השני כאשר הבית העירייה אחראי על העניינים המוניציפליים של תושבי ברצלונה, ואילו הג'נרליטט אמון על העניינים של תושבי מחוז קטלוניה. בג'נרליטט ניתן לראות את הפסל הגדול של סנט ג'ורג' הקדוש רוכב על סוס והורג את הדרקון. סיפור הדרקון הוא סיפור מפורסם בשושלת הספרדית. על פי האגדה היה דרקון אכזרי בממלכה, שככל שגדל טרף בכל שנה ילד. הספרדים הגרילו בכל שנה שם של ילד שיאכל על ידי הדרקון האימתני. המלך, כחלק מסולידריות באחת השנים החליט להכניס את השם של ביתו להגרלה. רצה הגורל ושמה של ביתו הוגרל. המלך כמובן לא הסכים שביתו תינתן כקרבן לדרקון, וחיפש לוחם אמיץ שיהיה מוכן להתעמת עם הדרקון. הלוחם הגיבור היה ג'ורג' הקדוש, והפסל מסמל את סיפור גבורתו. השם ג'ורג' (בתרגום ספרדי – חורח'ה) הפך להיות אחד השמות הפופולריים בעקבות הסיפור של ג'ורג' הקדוש. כמו כן העיטורים בעיר מתקשרים בהרבה מקומות, במיוחד בבנייתו של אנטוניו גאודי לסיפור הדרקון המפורסם.

הארכיון של ברצלונה

הארכיון של ברצלונה הוא בניין יפיפה הממוקם ברובע הגותי. הבניין היה בעבר הארמון של איזבלה הראשונה מלכת קסטיליה ואוהבה פרננדו השני מלך אראגון. כאשר כריסטופר קולומבוס חיפש מימון למסעו לגלות דרך חדשה להודו (בסוף כידוע הוא גילה את אמריקה) הוא ביקש ממלך פורטוגל, וזה סירב לו. המלכה איזבלה שוכנעה שהמסע יהיה רווחי והסכימה לממן אותו ואת המשלחת שלו. בארכיון ישנם כתבים של החוזה המפורט למדי (יחסית לתקופה) עליו חתם קולומבוס עם המלכה. ניתן לראות כי התנאים שהציב היו מורכבים ומפותחים מבחינה משפטית. מעבר לחשיבות ההיסטורית של המקום, המקום מאוד יפה ונעים להסתובב בו.

פארק גואל

פארק גואל - אחד המקומות הקסומים בברצלונה. צילום: Shutterstock
פארק גואל – אחד המקומות הקסומים בברצלונה. צילום: Shutterstock

פארק גואל הוקם במקור כמיזם נדל"ן של פטרונו של גאודי אזוי דה גואל. תכנונו של גואל היה להקים שכונת וילונות מרוחקת מהעיר. גואל שכר את שרותיו של האדריכל הידוע אנטוניו גאודי. גאודי החל בבניית השער ובנה שתי וילות לדוגמה, בשלב זה הופסקה הבנייה מאחר שעשירי העיר לא התעניינו במגורים המרוחקים מן העיר. במשך שנים היה האזור נטוש עד שעיריית ברצלונה הפכה אותו לפארק ציבורי. הפארק מלא פסלים וגינות נוי ולדעתי זו החוויה הכי יפה בברצלונה. הכניסה עולה 8 יורו, וחובה לקנות כרטיסים מראש דרך האינטרנט. ההגעה הנוחה ביותר לפארק היא מכיכר קטלוניה לקחת את אוטובוס 24 שמוריד בכניסה העליונה לפארק ובכך חוסך את העלייה הקשה במדרגות. אין הרבה מסעדות טובות באזור אז מוטב לאכול לפני. מומלץ להגיע לפני שעת הכניסה שהזמנתם מראש וכך לטייל באזור החיצוני של הפארק, שהוא ללא תשלום ולאחר הכניסה לפארק לא ניתן לחזור אליו.

הר היהודים והפארק האולימפי

קאמפ נו המרהיב. צילום: Shutterstock
קאמפ נו המרהיב. צילום: Shutterstock

המונז'ואיק, הר היהודים הוא הר שממנו יש תצפית מאוד יפה על אזור הנמל של ברצלונה. ב- 1992 ברצלונה אירחה את האולימפיאדה וכל אזור המונז'ואיק שופץ והותאם לתחרויות השונות. עד היום מגרשי התחרות פעילים ונחמד לבקר בהם. ההגעה להר היהודים היא דרך המטרו (קו ישיר מכיכר קטלוניה). כשמגיעים לתחנה שנקראת "מונז'ואיק" מחוץ לתחנה יש רכבת ישירה שמובילה עד פסגת ההר. כשיוצאים מהרכבת, מצד ימין זו התצפית ומצד שמאל זה הפארק האולימפי. במונז'יאיק נמצא הפלאו נסיונל המדהים שנבנה בין השנים 1929-1926 עבור התערוכה העולמית של ברצלונה בשנת 1929. מאז שנת 1934 המקום משמש כמשכן של המוזיאון הלאומי לאמנות קטלנית. העלייה אליו היא דרך מדרגות נעות. אני ממליצה להגיע אליו בסוף היום כיון שלאחר ששוקעת השמש ניתן לרדת למזרקות המזמרות ולצפות במופע המקסים והחינמי של המזרקות המזמרות הקרוי גם "מזרקות הקסם". המופע מתבצע מהפלאו נסיונל ועד כיכר פלאזה אספניה וניתן לצפות בו מכל נקודה בטווח זה. יש לבדוק את שעות המופע שמשתנות בהתאם לעונה. השעות המעודכנות באתר המקום.

הסגרדה פמיליה. צילום: גל סובול
הסגרדה פמיליה. צילום: גל סובול

סגרדה פמילייה

הכנסייה המפורסמת הזו היא אחת הסמלים של ברצלונה והביקור בה הוא חובה. בנייתה של הכנסייה החלה בשנת 1883 על ידי אנטוני גאודי והפסיקה מספר פעמים באמצע. הכנסייה לא גמורה, ובנייתה ממשיכה ומתוכננת להסתיים לפי השמועות קצת אחרי 2020. ההגעה על ידי קווי המטרו L2 או L5 . שעות הפתיחה הם 9 בבוקר ועד 20 בערב בקיץ (בחוף עד 18 בערב). אני ממליצה לקנות כרטיס שעולה 19 יורו בשביל סיור בתוך הכנסייה, וגם כאן, חובה להזמין מראש באינטרנט. לקניית כרטיסים.

קאמפ נאו

הקאמפ נאו הוא המגרש הביתי של מועדון בארסה. מדובר באצטדיון הגדול באירופה ואחד הגדולים בעולם. אטרקציה חובה לחובבי הכדורגל – כדאי למצוא לו זמן בלו"ז. מומלץ להתעדכן בפרטי הגעה ולוח זמנים של משחקים.

קניות

בברצלונה יש קניות באמת בכל מקום. אני ריכזתי את הקניות ברחוב Portal del Angel שנמצא מערבה לכלבו הענק El Corte Ingles שצמוד לכיכר קטלוניה. מזרחית לכלבו ברחוב Passeig de Gracia ישנן חנויות מותגים מדהימות שכיף להסתובב בהן אפילו רק בשביל לשטוף את העיניים. קניון ארנה הוא קניון גדול בתוכו עשרות חנויות מכל הסוגים. הקניון נמצא למרגלות הר היהודים ליד כיכר אספניה. יש עוד המון קניונים ואזורי קניות בברצלונה (כאמור בכל מקום), אני הייתי באלו והם היו מאוד.

אוכל

ארוחות בוקר פשוטות וטובות. צילום: גל סובול
ארוחות בוקר פשוטות וטובות. צילום: גל סובול

בברצלונה ניתן למצוא טאפסים בכל מקום. אני אוכלת כשר ועל כן אכלתי טאפסים צמחוניים בלבד. בבוקר יש המון מסעדות שמגישות ארוחות בוקר קלילות. בצהריים ובערב אכלנו בעיקר טאפאסים. לאוהבי פירות הים יש מבחר עצום של אפשרויות. יש שתי מסעדות ששבו את ליבי:

Cervesería Catalana

טאפאס מעולה. תור של לפחות שעה אבל שווה את זה. כשעומדים בתור אפשר להזמין שתיה מהבר ולהתחיל לספוג את האווירה.
Cervecería Catalana
Carrer de Mallorca, 236
93-2160368

המבורגר makamaka בנמל

Passeig de Joan de Borbo, 76

Milk Bar & Bistro – ארוחת בוקר מושלמת

Calle Gignas 21

Ikibana Restaurant & Lounge Sarrià – אוכל אסיאתי מושלם! 

Calle Doctor Fleming 11. יש למסעדה 3 סניפים אני ממליצה ללכת לסניף SERRIA

bar lobo  – מסעדה שיקית וכייפית

Carrer del Pintor Fortuny, 3

טיפים כללים

החזר מיסים

בכל קנייה מעל 90 יורו ניתן לבקש בקופה טופס החזר מיסים. מדובר בכמעט 20 אחוז של מיסים אותם ניתן לקבל בהגעה לשדה התעופה עם הטפסים האמורים. כשמגיעים לשדה יש לגשת לעמדת המשטרה הנמצאת בשדה (מוטב לעשות זאת לפני הצ'ק אין כי לפעמים הם מבקשים לראות את המוצרים). לאחר חתימת המשטרה על הקבלות יש שתי אפשרויות: האחת היא לשלוח את הקבלות לתוך תיבת דואר, ואז הכסף יחזור אליכם לחשבון הנבק עד 10 ימי עסקים. השנייה היא לעמוד בתור, אחרי הבידוק הבטחוני ולקבל את הכסף מזומן. האופציה הראשונה בעייני עדיפה כי חוסכת זמן. במידה ורכשתם יותר מקניה אחת מאותה רשת בהזדמנויות שונות, ניתן לבקש מהמוכר בקניה האחרונה לאחד את הקבלות בשביל לחסוך זמן בשדה.

כרטיסים מראש

כפי שכבר ציינתי לעיל, לכל מקום תיירותי מומלץ להזמין כרטיסים מראש באינטרנט. במידה ולא הזמנתם כרטיסים יכול להיות שלא תוכלו להיכנס בשעה שתגיעו.

לינה

אני ממליצה מאוד לקחת מלון באזור כיכר קטלוניה שזה המקום המרכזי ביותר בברצלונה, במיוחד אם אין לכם הרבה זמן. במידה ואתם מעוניינים לחסוך בלינה ניתן לקחת מלון מרוחק יותר, אבל תבדקו מראש שהוא קרוב לתחנת מטרו. מלונות מומלים בברצלונה.

תחבורה ציבורית

אני ממליצה לקנות כרטיסיה של 10 כניסות ב- 10 יורו, מוזיל משמעותית את עלויות הנסיעות. הוא מתאים לאוטובוסים ולמטרו. אין הגבלה על מספר האנשים בכרטיסיה אחת.

סיכום לפי ימים

יום 1: ראמבלס, רובע הגותי, הר היהודים, סיום במזרקות.

יום 2: קאמפ נאו, פארק גואל, סגרה פמיליה, קניות. במידה ויש לכם ימים נוספים, עדיף לרווח את האטרקציות.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gal Sobol (@galsobol6) on

סנגריות כאילו אין מחר. צילום: גל סובול