אם אתם מחפשים יעד קרוב, מיוחד, זול, חוויתי, עם נופים יפים ואוכל משובח, אזרבייג׳ן תספק לכם את כל הצרכים בטיול כזה. אזרבייג׳ן היא מדינה במזרח אירופה הגובלת באיראן, רוסיה, גיאורגיה וארמניה ולכן גם תראו את השפעת כל אחת ממדינות אלו בתרבות, באוכל ובחוויות. הזמן המומלץ לטייל באזרבייג׳ן (במידה ותרצו לשלב את הטיול בנופים קסומים של הרי הקווקז) בעונות סוף האביב, הקיץ ותחילת הסתיו. בעונת הקיץ יהיה חם בבאקו הבירה כמו במרכז הארץ אבל בהרים יהיה נעים מאוד ויפה מאוד.

מרכז התרבות של באקו, היידר אלייאב. צילום: תום לב
מרכז התרבות של באקו, היידר אלייאב. צילום: תום לב

אפשר לבצע טיול כזה באמצעות נהג מקומי שילווה אתכם ויקח אתכם לכל היעדים שתתאמו איתו מראש או שתוכלו לשכור רכב בעצמכם ולהתגלגל ברחבי המדינה בזמן ובתנאים שמתאימים לכם. מנסיוני בנהיגה במדינות רבות (כולל דרום אפריקה שבה הנהיגה בצד שמאל), חווית הנהיגה באזרבייג׳ן דורשת הכנה מנטלית והבנה של מספר עקרונות. השיקול של השכרת רכב כן או לא, צריך לנבוע מההעדפה הפרטית שלכם והצורך האישי/משפחתי. במידה והחלטתם לצאת לטיול ברכב עצמאי, הנה מספר טיפים חשובים שכדאי לדעת:

 • הדלק, יחסית לישראל, מאוד זול! ליטר דלק עולה (נכון לספטמבר 2018) כ- 1.8 ש״ח.
 • עלות השכרת רכב קטן (למשל קיה פיקנטו) עולה בערך 80 ש״ח ליום (נכון לספטמבר 2018) כולל כל הביטוחים.
 • חלק מהדרכים עדיין משובשות, וצריך ללמוד לנהוג בהתאם לתוואי הדרך.
 • יש מצלמות ורדארי מהירות כמעט בכל מקום! הקפידו על המהירות המותרת, אחרת תקבלו בדואר קנס וזה לא נעים.
 • כשרכב הבא מולכם מהבהב לכם עם אורות גבוהים זה כדי להזהיר אתכם ממשטרה בהמשך הדרך.
 • הנהגים האזארים משתמשים באורות מצוקה בבלימת חירום (וינקרים), וגם בבלימה שהיא לא סטנדרטית (פרות חוצות את הכביש, האטה של כלי רכב לפניהם ואזהרות כלשהן לרכב מאחוריהם).
 • הנהיגה של האזארים פרועה, קחו את זה בחשבון.
 • מומלץ להוריד אפליקציית ניווט Offline שלא מצריכה חיבור אינטרנט קבוע במהלך הניווט. יש אחת מאוד פופולארית באזרבייג׳ן שנקראת AzNav. צריך להפעיל אותה פעם ראשונה ולבחור יעד במקום שיש אינטרנט כדי שהמפות ירדו מראש.
אזרבייג׳ן - ארץ השטיחים. צילום: תום לב
אזרבייג׳ן – ארץ השטיחים. צילום: תום לב

אזרבייג׳ן היא מדינה שעבורנו הישראלים היא מאוד זולה ולכן בכל חוויה שלכם במדינה, תרגישו שאתם נהנים ממה שיש לה להציע עבורכם אפילו יותר כשזה זול. למשל, מחיר ליטר דלק (נכון לספטמבר 2018) הוא בערך 1.8 ש״ח, עלות ארוחה זוגית דשנה ומגוונת היא כ- 50 ש״ח במרכז באקו הבירה, מוצרי צריכה יהיו משמעותית יותר זולים ועוד ועוד.

באופן כללי, אני תמיד ממליץ בטיולים החורשים על פני מדינה, להשאיר מספר ימים מהטיול עבור העיר הגדולה או אחת מהערים המרכזיות כדי ליהנות קצת מחיי עיר תוססים ומאיזון בין נוף כפרי וטבע לבין נוף עירוני וקצב אחר. אני באופן אישי אוהב להשאיר את העיר הגדולה לסוף הטיול, גם כדי להיות בראש שקט לפני הטיסה, גם כדי לא להיסחב עם עודף משקל במהלך הטיול (כי ידוע שהקניות הטובות הן מהשווקים של העיר הגדולה). אתחייס לעיר הבירה באקו בסוף.

טיול יום לצפון – גובה, קרסניה סלובודה וחינליק

אחד מבתי הכנסת בקרסניה סלובודה. צילום: תום לב
אחד מבתי הכנסת בקרסניה סלובודה. צילום: תום לב

זהו טיול יום לצפון אזרבייג׳ן, לעיר גובה (Quba) בחלקה האסייאתי של המדינה, המונה כ- 24,000 תושבים (נכון ל- 2004). משך הנסיעה לגובה מבאקו אורך כשעתיים. בסמוך לגובה נמצאת העיירה קרסניה סלובודה – Krasnaya Sloboda, בשמה הרוסי העיר האדומה, או כפי שנקראת היום קירמיזי קסבה. הסברה אומרת ששמה ניתן לה בשל הגגות האדומים או סברה אחרת הטוענת שהיא נהנתה מחסותם של הסובייטים (ע״ע הצבא האדום). זוהי עיירה יהודית שכל תושביה יהודים, למעשה היישוב היהודי היחיד שכל תושביו יהודים מחוץ לישראל (למעט קרית יואל במדינת ניו יורק). עד נפילת ברית המועצות, מנין התושבים הגיע לכ- 18,000 אך מאז העליות לישראל, מונה הקהילה היהודית כ- 4000 איש. התושבים דוברים את שפת הג'וּהוּרי, שילוב של פרסית, אזארית ועברית. אם יתמזל מזלכם תוכלו לפגוש ברחוב אנשים שאף ביקרו בישראל ויודעים מעט עברית (אבל אל תפתחו ציפיות). יש בעיירה 13 בתי כנסת ולרגע כשתכנסו לבקר באחד (או יותר) מהם, תרגישו ממש בישראל. חוויה מרגשת ומעניינת גם למי שאינו אדוק לדת. בגובה ישנו ״מפעל״ קטן לייצור שטיחים – עבודת יד שנקרא Qadim Quba Workshop. תיכנסו לאולם גדולה עם יותר מ- 10 מכשירי אריגה של שטיחים בגדלים שונים ובשיטות אריגה שונות. משיחה קצרה עם אחת האורגות נדהמנו לגלות שהיא מתקדמת כס״מ אחד בודד בשטיח של 1.80 מ׳ רוחב בכ- 3 שעות! שטיח שלם לוקח כמספר חודשים והמחיר – בהתאם. אחרי שתצפו באורגות ותצטלמו, יבקשו מכם לעבור בחנות המפעל במידה ותרצו לקנות משהו. שווה את החוויה לחלוטין!

מפעל לייצור שטיחים בעבודת יד בגובה. צילום: תום לב
מפעל לייצור שטיחים בעבודת יד בגובה. צילום: תום לב
בתוך בית הכנסת. צילום: תום לב
בתוך בית הכנסת. צילום: תום לב

מומלץ להמשיך אח״כ לכפר קטן ומרוחק בשם חינליק (Xinaliq). משך הנסיעה מגובה אורך כשעה והדרך פשוט מרהיבה! הכפר כל כך מבודד כך שהתושבים בו דוברים שפה משלהם. הכפר נמצא בהרי הקווקז וגובהו כ- 2,350 מטר מעל פני הים. הבתים בכפר בנויים מאבני המקום וחומר המחבר ביניהם העשוי מבוץ וגללי פרות. מי שמבלה לילה בגובה או בחינליק עצמה, ממליץ לו לקחת טיול יום לאחת הפסגות הסמוכות בעזרת מדריך מקומי מהכפר.

הדרך לחינליק נוסף עוצר נשימה. צילום: תום לב
הדרך לחינליק נוסף עוצר נשימה. צילום: תום לב

בין אם אתם שוכרים רכב ובין אם אתם נוסעים עם מדריך/נהג, כדי למצות את היום כמו שצריך וליהנות ממה שיש לדרך להציע, צאו כמה שיותר מוקדם בבוקר מבאקו. הדרך, בחלק הראשון שלה מעט צהובה ויבשה, אך בחלק השני שלה, מרהיבה ועוצרת נשימה, ויהיו לכם לא מעט רגעים שתרצו לעצור בצד הדרך ופשוט לצלם, קחו את זה בחשבון. עצירות נוספות בדרך יהיו לשתות צ׳אי באחד מבתי התה מיני הרבים שבדרך. ממליץ לעצור באחד עם נוף יפה.

טיול ארבעה ימים למערב אזרבייג׳ן – גובוסטאן, שמאחה, להיץ׳, גבלה, שקי וגנג׳ה

למרות המרחק האווירי הקטן יחסית בין חינליק לגבלה (Gabala), תצטרכו לחזור לבאקו הבירה לבלות את הלילה לפני שתצאו מערבה לכיוון גבלה.

גובוסטאן – מאראזה – Maraza

מוזוליאום דירי באבא. צילום: תום לב
מוזוליאום דירי באבא. צילום: תום לב

תחנת עצירה ראשונה בדרך, תהיה בעיירה הקטנה גובוסטאן. מבין המוזוליאומים הרבים שיש באזרבייג׳ן, דירי באבא הוא אחד היפים והמעניינים. המבנה שלו מאוד מיוחד וגם אם תכנסו לתוכו ותעלו עליו, תיהנו מתצפית נחמדה על העיירה ובית הקברות הסמוך למוזוליאום.

שמאחה – Shamakhi

שמאחה (או שמאחי) היא עיירה עתיקה מתקופת ממלכת שירוואן, בה נמצא מסגד ג׳ומעה ומוזוליאום ידי גומבז (מקום קבורת המלכים). למרות רעידות אדמה חזקה שפקדו את אזרבייג׳ן ואזור שמאחה, המבנה היחיד שהצליח לשרוד בשמאחה הוא מסגד ג׳ומעה שנבנה במאה העשירית. המסגד מאוד מרשים והאימאם יקבל את פניכם בלבביות.

להיץ׳ – Lahich

כפר ציורי עם סמטאות מרוצפות אבן, בתי מלאכה של רוקעי נחושת, חורשי ברזל, קדרים, חנויות תבלינים, עבודות יד אופייניות לאזור ועוד. הכפר יכול להחשב כמלכודת תיירים בעיני חלק, אך הוא ציורי להפליא ולדעתי שווה להציץ לבתי המלאכה, ללכת במסטאות, לשתות צ׳אי באחד מבתי התה וליהנות מאווירה קסומה.

גבאלה – Gabala

הדרך לגבאלה. צילום: תום לב
הדרך לגבאלה. צילום: תום לב

עיירה גבוהה למרגלות הקווקז הצמודה לנהר שזורמים בו מים רוב השנה. בקצה העיירה (בצד הצפוני והגבוה שלה) יש רכבלים המגיעים ל- 4 נקודות גבוהות בהרים שהגבוה מבניהם נושק לכ- 1920 מטר מעל פני הים. אם יש לכם מזג אוויר טוב וראות טובה, כדאי לנצל את זה לטיול ברכבל לאחד היעדים ותצפית יפה על הנוף. בקצה הדרומי של העיירה, ישנו שוק איכרים עירוני מאוד נחמד. בחלק החיצוני שלו תמצאו שלל ירקות ואגוזים, תוצרת האזור. בחלק הפנימי שלו, ישנם מספר האנגרים צמודים שבכל אחד מהם תמצאו דברים שונים לבית, למטבח, שטיחים וכל טוב. מי שאוהב שווקים, בטוח יהנה מלבלות שם כשעה-שעתיים. מי שמטייל עם ילדים, ימצא עניין בלונה פארק המקומי בעיר. בגבאלה ישנו במלון Qafqaz Karvansaray. במלון יש בריכה פנימית וחיצונית, חמאם תורכי בחינם ושירותי מסז׳ בתשלום. ארוחת הבוקר במלון הייתה טובה והוא סה״כ נותן תמורה לא רעה לכסף.

שקי – Sheki

פונדק דרכים בשקי. צילום: תום לב
פונדק דרכים בשקי. צילום: תום לב

בדרך לשקי, אפשר לעצור בעיירה אוגוז Oguz, עיירה המתמחה בייצור שטיחים, בה נשתמר בית כנסת קטן, שריד לקהילה היהודית שחי בעיירה ממש עד העלייה לארץ ישראל. שקי, עיירה קסומה למרגלות הקווקז בה ניתן לצפות בפסגות מושלגות הנישאות לכ- 3500 מטר מעל פני הים. אחת האטרקציות המרכזיות של שקי הוא ארמון החאן שנבנה במאה ה- 18. במבנה המרכזי תתרשמו מויטראז׳ים יפיפיים המאירים את פנים המבנה בצבעים מיוחדים. בזוויות מסויימות של השמש, קרני השמש ישברו בבריכת המזרקה מחוץ למבנה ויאירו פנימה דרך המים מה שיתן תנועה לאור הצבעוני הנכנס פנימה. שקי נחשבת עיירה חשובה במארג הדרכים של דרך המשי. דרך המשי היא סדרה של דרכים, ישבתיות וימיות אשר חיברה את המזרח הרחוק עם מערב אירופה וצפון אפריקה וכל מה שביניהם על מנת להעביר סחורות. עוברי אורח שהגיעו לעיירות העוברות בדרך המשי ישנו בפונדקי דרכים שבעגה המקומית נקראים קרוואן סאראי – Karvansaray. בשקי נמצא פונדק דרכים ששמו Karvansaray אשר ניתן ללון בו עד היום. מסעדה מומלצצת בקרבת ה- Karvansaray היא Qaqarin Restoranı, והמנת הדגל שלהם היא מרק פיטי PT Soup. למי שאוהב כבש, זה יהיה מעדן.

גנג׳ה

העיר השניה בגודלה באזרבייג׳ן. ההגעה לגנג׳ה בעיני היא אופציה רק אם יש לכם מספיק ימים באזרבייג׳ן ובא לכם ליהנות מיעד עירוני שהוא לא באקו. כמובן שתמצאו הרבה מה לעשות בה ורק בגנג׳ה אפשר לבלות מספר ימים. אך אם יש לכם לילה אחד לבלות בה, מציע לכם ללכת לבקר במוזיליאום של ניזאמי, משורר, יליד גנג׳ה מוערך באזרבייג׳ן ומת במאה ה- 13, ובמסגד שאח אבאס, המסגד הגדול של העיר שנבנה במאה ה- 17.

שמורת גובוסטאן והרי געש של בוץ

הרי געש בוץ. צילום: תום לב
הרי געש בוץ. צילום: תום לב

בדרך חזרה מגנג׳ה, מומלץ לבקר בשמורת גובוסטאן הנמצאת כ- 60 ק״מ דרום מזרחית לבאקו, ולקנח את הדרך בהרי געש של בוץ הנמצאים כ- 10 ק״מ דרומית לשמורה. בשמורת גובוסטאן יש זכר לפטרוגליפים (ציורים חרותים בסלע) מתקופת האבן ולאחריה. האתר נחשף במקרה ע״ כורים בשנות ה- 30 של המאה הקודמת, בשנת 1966 הוכרז כשמורה לאומית וב- 2007 הוכרז חלק מהשמורה כאתר מורשת עולמית ע״י אונסק״ו. התפרצויות הבוץ נמצאים מחוץ לשמורה המוכרזת ותצטרכו רכב שיכול לנסוע בשטח או שפשוט תקחו נהג (בצומת מחוץ לשמורת גובוסטאן תראו נהגים מסמנים עם הידיים נביעות של בוץ). הנסיעה בשטח אורכת כ- 15-20 דקות ותגיעו לאזור תלים שנראים ממש כמו הרי געש קטנים של בוץ. יש שם בריכה די גדולה של בוץ שתראו במרכזה בעבוע מסיבי של גז. בכל תל קטן תראו נביעה של בוץ ויציאה של גז עם בוץ. חוויה שחשבנו שהיא גימיק הפכה להיות אחד הדברים המיוחדים בטיול. אי אפשר להשאר אדישים למראה המיוחד הזה. הגז שיוצא מהאדמה זהו גז מתאן. בשנים האחרונות אזרבייג׳ן מפיקה אותו מהאדמה (בדומה למה שנמצא מול חופי ישראל) ומייצאת אותו לחו״ל מה שאפשר לה להגדיל את הקופה הציבורית ולצאת ממעגל האבטלה. אחרי כמה ימים טובים של טיול באזרבייג׳ן, תבחינו בפיתוח המסיבי שלהם בדרכים, במבנים ובתשתיות. טיפ קטן: תביאו אתכם בקבוקים קטנים אם בא לכם למלא אותם בבוץ ולמרוח על עצמכם בוץ עם מינרלים. לא לוקח אחריות על התוצאה ;)

באקו

באקו, עיר מודרנית מאוד, מלאה בשילוב של ישן מול חדש, ארכיטקטורה מרשימה, במרכז העיר הבניינים מוארים מבחוץ וזה משרה אווירה מאוד מיוחדת וקסומה, העיר העתיקה קסומה ואפשר לבלות רק בה מספר לא מבוטל של ימים. בניגוד להרבה מדינות בהן מסעדות שהן ״מלכודות לתיירים״ מאכזבות, בבאקו דווקא יש שפע של מסעדות וגם אלו שנראות כמלכודות תיירים, מציעות שפע אדיר של אפשרויות והרוב המוחלט טעים מאוד. מי שאוהב בשר כבש, הגיע לגן עדן קולינרי – טעים וזול.

אטרקציות מרכזיות

באקו היא מסוג הערים שאפשר לבלות בהן יומיים, ואפשר גם לבלות בה הרבה יותר. יש אף שחוזרים אליה מדי כמה חודשים כי היא מאוד מודרנית וזולה. אם אתם מגיעים למספר ימים, ממליץ מאוד לקחת בחשבון את האטרקציות הבאות:

מוזיאון השטיחים בבאקו. צילום: תום לב
מוזיאון השטיחים בבאקו. צילום: תום לב
 • מוזיאון השטיחים – Azerbaijan Carpet Museum – אטרקציה שאפשר לשלב עם הליכה בטיילת בולוואר. אין צורך לבלות שם חצי יום, אפשר לעבור על כל המוזיאון בשעה וחצי שעתיים. עלות הכניסה היא כ- 7 מאנאט לאדם מבוגר. שימו לב שסגור בימי שני.
 • מגדלי הלהבה – שלושה גורדי שחקים שנראים כמעט מכל נקודה בעיר. אחד מהמגדלים הוא בית מלון. בלילה מאירים אותם בצבעים מיוחדים ובוידאו ארט מנורות לד. אזרבייג׳ן ידועה באוצרות הטבע שלה בעיקר גז ונפט ולכן מוטיב האש והלהבות יחזור בלא מעט מקומות. אין סיבה לבקר במגדלים עצמם במיוחד, אלא אם כן אתם ישנים במלון שם.
 • מרכז היידר אלייב – מרכז התרבות של באקו, מראה אדריכלי יחיד במינו. מכל זוית יראה שונה ואם סתכלו עליו תוך כדי תנועה, הוא יראה לכם כאילו הקירות גמישים. בתוך המבנה תכולו ליהנות מתצוגות מעולם התרבות של אזרבייג׳ן ובחוץ מדשאות ופסלים צבעוניים. המבנה מושך אליו הרבה תיירים מאזרבייג׳ן ומחוץ לה.

להסתובב בעיר

מדרחוב ניזאמי. צילום: תום לב
מדרחוב ניזאמי. צילום: תום לב
 • מדרחוב ניזמני – מרכז העיר, איפה שכל האקשן קורה. מגוון חנויות ומסעדות. נחמד מאוד להסתובב בערב, במיוחד בסוף שבוע שהרחוב מלא חיים, מוזיקה וצבע.
 • העיר העתיקה – קסום מאוד להסתובב בה הערב ולשבת באחת המסעדות וליהנות מארוחת ערב באווירה קסומה. אני ישבתי במסעדה Manqal Restaurant, הייתה בה הופעה חיה של להקה מקומית ואוכל מצויין.
 • טיילת פארק בולוואר – טיילת מטופחת ומאוד יפה. באביב ובסתיו ההליכה בה פשוט כיפית. בקצה אחד נמצא מוזיאון השטיחים ובקצה השני קניון בולוואר.

בילויים

 • Sky 360 – בר בקומה ה- 25 של מלון הילטון (קרוב לקו החוף). הבר לא מאוד עמוס, אבל מתנגנת שם מוזיקה מעורבת לא רעה בכלל, והשוס הוא שהבר מסתובב לאט (360 מעלות) כך שגם אם תשבו בפינת ישיבה אחת, תראו את כל העיר ומלמעלה. בקומה 24 יש מסעדה (יש יותר טובות בבאקו).
 • מועדון אינפיניטי – 6 קומות של רחבות משתנות. מועדון ענק עם אוכלוסיה מגוונת ומעורבת. תראו שם הרבה ממדינות ערב (איראן וכו׳), אבל שלא תתבלבלו, האווירה שם מצויינת וההנאה מובטחת, תשאירו את הדעות הקדומות בבית.
 • Otto Club – מועדון במרכז העיר, נחמד מאוד, קרוב לרחוב ניזמי. המוזיקה מעורבת והקהל צעיר ומודרני.
 • Enerji Club – מועדון מגניב, מודרני, היי קלאס עם קוד לבוש, יש גג פתוח עם מוזיקה מעולה בקיץ ואזור מקורה. סביר להניח שאם אתם רק גברים לא יתנו לכם להכנס בלי נשים.

קניות

שוק סאדראק. צילום: תום לב
שוק סאדראק. צילום: תום לב

אזרבייג׳ן יחיסת זולה לתייר הישראלי, הנה מספר מוקדי קניות מומלצים בטיול של מספר ימים בבאקו. תוכלו למצוא פרטים נוספים, כתובות והמלצות מדויקות בכתבה על ״קניות בבאקו״.

 • קניון בולוואר – הקניון על הטיילת. נגיש, נוח, סה״כ נחמד. מחירים כמו בארץ פחות או יותר.
 • קניון 28 – הקניון הכי מומלץ בבאקו. יש בו הכי הרבה מותגים, ובכלל הכי הרבה היצע. מחירים כמו בארץ פחות או יותר.
 • טאזה בזאר – שוק עירוני, בעיקר פירות וירקות, כלי עבודה ופשפשים. בקומה השניה אפילו תמצאו בעלי חיים וציוד לחיות. בתוך השוק יש בית תה קטן וחמוד של איש מבוגר. כיף לשבת שם בין הסיבובים.
 • סאדארק בזאר – השוק הכי גדול שהייתי בו בעולם. האנגארים על גבי האנגארים. זה פשוט לא נגמר. יש בו כל העולה על הדמיון. השוק נמצא בפאתי העיר, צריך לקחת מונית. מומלץ מאוד לאוהבי שווקים!